100. urodziny uczestniczki Powstania Warszawskiego Janiny Różeckiej ps. “Dora”

przez Monika Tarka-Kilen

Janina Różecka ( z domu Gutowska) pseudonim „Dora”, łączniczka i sanitariuszka w plutonie 202 Obwodu II „Żywiciel”, uczestniczka Powstania Warszawskiego, obchodzi dziś 100. urodziny. Życzymy wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia!

Janina Różecka ps. „Dora” urodziła się 6 stycznia 1922 roku w Stryju. W 1927 roku wraz z rodziną przeprowadziła się do Warszawy, na Żoliborz. W 1939 roku jej ojciec, Mieczysław Gutowski, został wywieziony do Rosji i zginął w Starobielsku.

Po rozpoczęciu wojny cała rodzina została ewakuowana pod Krasnystaw. Janina z siostrą i matką wróciły do Warszawy w czasie okupacji. W swoim domu ukrywały dwoje Żydów: siedmioletniego chłopca o nazwisku Teicher i Irenę Palenker (pod nazwiskiem Teodozja Guzy).

Janina rozpoczęła działalność konspiracyjną. W 1942 roku złożyła przysięgę i dostała pseudonim „Dora”. Należała do Pułku “Baszta”. W czasie powstania warszawskiego nie dotarła na Żoliborz i przyłączyła się do plutonu 202 Obwodu II „Żywiciel”. Była sanitariuszką w szpitalu polowym w willi przy ul. Śmiałej.

Nie miałam lęku, ani strachu, bo ja nie miałam na to czasu. Pracowałam w szpitalu 24 godz. – wspomina w jednym z  wywiadów.

Podczas Powstania Warszawskiego miała 22 lata. Niemcy nieustannie ostrzeliwali ulice Żoliborza.

Nie mogłam dotrzeć do domu, żeby dowiedzieć się, co tam u mamy słychać, bo calusieńki czas był ostrzał z Dworca Gdańskiego, gdzie jeździła pancerka – wspominała.

Kiedyś z powodu strzelaniny spędziła kilka godzin leżąc na ziemi. Była blisko kościoła, więc cały czas się modliła.

Po powstaniu dotarła z rannymi do obozu w Pruszkowie, a potem do szpitala polowego w Komorowie koło Warszawy. Po wojnie pracowała w Czerwonym Krzyżu oraz jako kelnerka.

W 1946 roku wyszła za mąż za Aleksandra Rożeckiego. Janina urodziła dwie córki. W 1954 roku związała się zawodowo z Liceum im. Stefanii Sempołowskiej. Została wyróżniona izraelskim odznaczeniem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata“.

Pani Janina jest laureatką Sygnetu Niepodległości Festiwalu NNW.  Uhonorowanie otrzymała w 2018 roku.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej