Nagrody dla popularyzatorów historii Polski na Przeglądzie Przeszłość/Przyszłość

przez Monika Tarka-Kilen

Cykl debat o spójnej wizji polskiej historii na świecie,  wystawa przedstawiająca inicjatywy upamiętniające Holokaust na terenie naszego kraju a także nagrody dla autorów najlepszych prac historycznych związanych z popularyzacją dziejów Polski – te wydarzenia wypełniły trzydniowy Przegląd Przeszłość/Przyszłość, zorganizowany w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku przez Fundację im. Janusza Kurtyki.

28 sierpnia podczas uroczystej gali nagrodzono laureatów IV i V edycji konkursu o Nagrodę im. Janusza Kurtyki. Konkurs służy promocji polskiej historii i historiografii poza granicami Polski, poprzez poszerzenie dostępności językowej i promocję najlepszych pozycji wydanych na rodzimym rynku.

W tym roku IV edycję wygrała książka prof. Andrzeja Nowaka pt. „Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 – zapomniany appeasement”, wyróżnienie zaś otrzymała monografia dr. hab. Bogusława Kopki „Gułag nad Wisłą.  Komunistyczne obozy pracy w Polsce 1944–1956”.

W V edycji konkursu nagrodzono książki oscylujące wokół zagadnienia „Pakt Hitler-Stalin. Geneza i konsekwencje sojuszu niemiecko-sowieckiego”. Za najlepszą uznano pracę dr. Sławomira Dębskiego „Między Berlinem a Moskwą. Stosunki niemiecko-sowieckie 1939–1941”, wyróżniono zaś studium prof. Marka Kornata „Polska 1939 roku wobec paktu Ribbentrop-Mołotow. Problem zbliżenia niemiecko-sowieckiego w polityce zagranicznej II Rzeczypospolitej”.

W ramach Nagrody książki zostaną przetłumaczone na języki kongresowe oraz wydane w prestiżowym zachodnim wydawnictwie naukowym. Fundacja zadba również o ich promocję za granicą.

Podczas uroczystej gali podsumowano również Konkurs o Nagrody Przeszłość/Przyszłość, mający na celu promocję oraz honorowanie oddolnych inicjatyw, popularyzujących historię Polski i jej bohaterów.

W kategorii „Upamiętnienie w terenie”, obejmującej Inicjatywy upamiętniające polską historię i polskich bohaterów w postaci tablic, pomników itp, zwyciężył dr Dominik Szulc.

Laureatem w kategorii „Dyplomacja publiczna i troska o dobre imię Polski za granicą” został Janusz Sporek. Kategoria ta obejmuje inicjatywy, promujące polską historię i broniące jej dobrego imienia za granicą.

Nagrodę w kategorii „Strażnicy ksiąg”, zawierającej ponadstandardowe Inicjatywy księgarzy, antykwariuszy, bibliotekarzy i wydawców przyczyniające się do promocji polskiej historii otrzymał Zbigniew Markert.

Łukasz Grzesiak zaś tryumfował w kategorii „Innowacyjne formy edukacji historycznej”. Ta kategoria uwzględnia inicjatywy promujące polską historię z wykorzystaniem niestandardowych metod edukacji, dostosowanych do współczesnego odbiorcy.

W czasie Przeglądu odbyły się trzy debaty z udziałem specjalistów, w trakcie których poruszano problemy, związane z promocją polskiej historii. W pierwszej z nich, zatytułowanej „Dyplomacja publiczna i troska o dobre imię Polski za granicą”, poruszano m.in. problemy związane ze znaczeniem faktów z przeszłości dla aktualnych bilateralnych stosunków naszego kraju z partnerami. W kolejnej debacie, poświęconej kwestii „upamiętnienia w terenie”, podejmowano zagadnienia, dotyczące sposobów godnego uwiecznienia bohaterów narodowych. Ostatnia z rozmów dotyczyła zaś pamięci tradycyjnej i innowacyjnej. W tym przypadku dyskusje skupiły się wokół nowatorskich form edukacji historycznej i muzealnej oraz roli książki w społeczeństwie.

W trakcie dwóch pierwszych dni Przeglądu w budynku Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku prezentowano towarzyszącą wydarzeniu wystawę przedstawiającą inicjatywy, upamiętniające Holokaust na terenie Polski.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej