“Dziewczyna wyklęta” – ppłk. Stanisława Kociełowicz ps. “Iskierka” świętuje urodziny

przez Monika Tarka-Kilen

Pełna życia, chętnie opowiadająca o czasach wojny i swojej zsyłki do łagrów. Wieczna harcerka, dumnie nosząca mundur po dziś dzień. Jedna z Panien Wyklętych. Ppłk. Stanisława Kociełowicz ps. “Iskierka” obchodzi dziś swoje 93 rodziny.  Przyszła na świat 17.03.1930 r. w Wilnie.

W czasie wojny, w latach 1943-1944 była harcerką i działała w Szarych Szeregach odnosząc  w tej służbie ciężkie rany postrzałowe. Po wkroczeniu Sowietów nie porzuciła harcerskiego munduru i wciąż aktywnie działała w konspiracyjnym ZHP, pomagała partyzantom.

W 1950 r. zdała maturę i wyjechała do Moskwy, by studiować filologię polską. Tam w kwietniu 1951 r. została aresztowana przez NKWD. Przebywała w dwóch moskiewskich więzieniach –  Łubianka i Butyrki.  Za przynależność do ZHP i czynną działalność została skazana na 8 lat pozbawienia wolności i trafiła do obozu karnego „Tajszet” koło Irkucka, a następnie do Mordowskiej ASRR do łagru ,,Poćma’’ – Dubrawłag.

28.10.1954 r. została zwolniona z  łagru i wróciła do Wilna, gdzie poznała Wiktora Kociełowicza. Po ślubie  razem z nim wyjechała do Komi. W miejscowości Uść-Kułom Wiktor przebywał na zesłaniu.

Do Polski wrócili w grudniu 1955 r. i zamieszkali w Szczecinie.  Po powrocie do kraju Kociełowicz skończyła studia wyższe i pracowała jako nauczycielka  w liceum ogólnokształcącym.

W 1991 r. wstąpiła do Koła Kresowych Żołnierzy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK). Do 2013 roku była prezesem Okręgu Szczecin.  Od 1994 r. należy do Stowarzyszenia Szarych Szeregów.

Pani ppłk. Stanisława Kociełowicz piastuje również stanowisko wiceprezes Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej.

Została odznaczona za swe zasługi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz wieloma odznaczeniami państwowymi i kombatanckimi.

Jest współautorką książki ,,Los Wilnianina w XX wieku’’  oraz jedną z bohaterek książki Szymona Nowaka ,,Dziewczyny wyklęte 2’’ .

Została uhonorowana Sygnetem Niepodległości XIII Festiwalu Filmowego NNW w 2021 roku.

Z okazji urodzin życzymy dużo zdrowia i sił. Do zobaczenia pani podpułkownik na kolejnym Festiwalu NNW!

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej