Konferencja naukowa z okazji setnej rocznicy powstań śląskich

przez Anna Cholewa

W dniach 14-16 września w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze świętej Anny odbyła się konferencja naukowa pod tytułem „Stulecie powstań śląskich i plebiscytu górnośląskiego – perspektywa edukacyjna, muzealna i naukowa” włączająca się w obchody setnej rocznicy III Powstania Śląskiego. Organizatorami wydarzenia było Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu i Instytut Śląski w Opolu.

Każdy dzień jest poświęcony innemu z trzech głównych obszarów, którymi się zajmujemy, czyli nauce, muzealnictwu i edukacji – stwierdził dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego i jeden z organizatorów konferencji – Staraliśmy się dydaktyków zaprosić do tego, żeby mówili jak uczyć o historii powstań śląskich. Historyków, politologów do tego, żeby zajęli się analizą naukową, a muzealników do tego, żeby opowiedzieli o tym jak w muzeach i archiwach przechowuje się i dba o zabytki związane z powstaniami.

Konferencja była okazją do zaprezentowania wyników najnowszych badań historycznych dotyczących śląskich wydarzeń z lat 1919-1921. Poruszono między innymi temat reakcji państw zachodnich na powstania śląskie utrwalonych przez francuską i brytyjską prasę. Ważnym tematem rozważań były kwestie związane z edukacją historyczną i sposobami zainteresowania dzieci i młodzieży lokalną historią.

Drugi dzień poświęcono muzealnictwu zwracając uwagę na zbiory Muzeum Czynu Powstańczego w Górze świętej Anny zawierające niemal trzydzieści relacji naocznych świadków i uczestników wydarzeń oraz zbiory unikatowych fotografii z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu ukazujące środki transportu którymi posługiwali się śląscy powstańcy.

Konferencja naukowa została objęta honorowym patronatem przez Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Bułę i Polskie Towarzystwo Historyczne. Jej organizacja należy do wieloletniego programu „Niepodległa” mającego na celu upamiętnienie stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Opracowane na podstawie:

  • https://radio.opole.pl/101,482549,edukatorzy-naukowcy-i-muzealnicy-o-iii-powstaniu
  • https://niepodlegla.gov.pl/wydarzenia/stulecie-powstan-slaskich-i-plebiscytu-gornoslaskiego-perspektywa-edukacyjna-muzealna-i-naukowa/

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej