Paweł Walczak – bohater o którym pamiętają w Czułczycach

przez Monika Tarka-Kilen

Paweł Walczak to znakomity nauczyciel, dyrektor szkoły w Czułczycach, który w obliczu napaści Niemiec i Rosji na Polskę w 1939 roku ruszył do obrony ojczyzny. Niestety podporucznik, jako jeden z wielu polskich oficerów trafił do Katynia gdzie został zamordowany. W Czułczycach pamiętają o swoim bohaterze. Uczą się o nim dzieci w miejscowej szkole, przed którą rośnie pamiątkowy dąb posadzony w hołdzie miejscowemu bohaterowi. W Czułczycach świętowano 126 rocznicę jego urodzin składając kwiaty pod pamiątkowa tablicą.

Paweł Walczak urodził się 31 grudnia 1895 r. Po ukończeniu szkoły powszechnej w 1913 r. rozpoczął edukację w Seminarium Nauczycielskim w Siennicy.

Podczas wojny polsko-bolszewickiej doszedł do stopnia kaprala. W grudniu tegoż roku przeniesiono go do rezerwy.

Pierwszą pracę jako nauczyciel podjął w SP w Kiełczowicach Dolnych, gdzie spędził trzy lata. W 1923 r. ożenił z nauczycielką. Małżonkowie przenieśli się do Czułczyc gdzie Walczak został kierownikiem szkoły a jego żona nauczycielką. Oboje poświęcili się pracy z dziećmi oraz aktywności życia społecznego wśród ludności wiejskiej.

Walczak był również opiekunem ,,Strzelca”, organizował zawody strzeleckie dla młodzieży. W Czułczycach Walczakowie  pracowali do 1935 r. Wtedy to radni Gminny Staw postanowili zbudować w swojej miejscowości gminną szkołę, a na jej kierownika wybrano Pawła Walczaka.

We wrześniu 1939 r. dostaje powołanie do wojska w stopieniu podporucznika rezerwy, który otrzymał 1 września 1931 r. 17 września dostaje się do sowieckiej niewoli.

Ostatnia wzmianka o jego losie widnieje w liście Jana Szymona Komendeckiego do żony, napisanego 21 listopada 1939 r. z obozu w Kozielsku. Podporucznik Paweł Walczak zginął między kwietniem a majem 1940 r. w Katyniu. Jego zwłoki zostały ekshumowane na wiosnę 1943 r. w czasie prac niemieckiej komisji.

Dnia 10 listopada 2007 r. podporucznika Walczaka awansowano pośmiertnie na stopień porucznika.

Małżonka Helena Walczakowa zmarła w osamotnieniu w Lublinie w roku 1968. Prawdopodobnie nie znała prawdy o śmierci męża.

Paweł Walczak został uhonorowany Drzwiami do Wolności Festiwalu NNW w 2021 roku.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej