80 rocznica śmierci marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego

przez Monika Tarka-Kilen

2 grudnia przypada 80 rocznica śmierci jednego z najbardziej znanych polskich żołnierzy XX wieku, marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego ps. “Śmigły”,”Adam Zawisza. W okrągłą rocznicę IPN chce wyjaśnić miejsce spoczynku słynnego dowódcy. Kilka dni temu dokonano ekshumacji grobu, w którym prawdopodobnie potajemnie pochowano ciało marszałka.

Naczelny Wódz w wojnie obronnej w 1939 roku zmarł 2 grudnia 1941 r. w Warszawie. Rok wcześniej uciekł z rumuńskiego internowania i przez Węgry powrócił do okupowanej Polski. Został pochowany prawdopodobnie na Powązkach pod nazwiskiem swojego pseudonimu – Adama Zawiszy.

Oficjalną przyczyną śmierci był zawał serca. Do dziś nie brakuje jednak spiskowych teorii mówiących o tym, że marszałek padł ofiarą zamachu. Wątpliwości może rozwiać ekshumacja grobu na Powązkach.

Ekshumacja marszałka Rydza-Śmigłego

Prace ekshumacyjne w grobie Marszałka kilka dni temu zaczął IPN. 15 listopada przeprowadzono prace ekshumacyjne w miejscu pochówku w kwaterze 139, właśnie na warszawskich Powązkach. Ich celem jest zmierzenie się z dwiema hipotezami dotyczącymi pochówku Edwarda Rydza-Śmigłego. Jedna z nich zakłada anonimowe pochowanie Rydza-Śmigłego na Powązkach. Druga, mniej prawdopodobna, dotyczy jego pogrzebu na cmentarzu w Otwocku.

Jak powiedział w wywiadzie dla dzieje.pl Dr Rafał Leśkiewicz, “w grobie znaleziono ocynkowaną trumnę. W niej znajdowały się szczątki mężczyzny, który na piersiach miał umieszczony ryngraf z Orłem i wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej”. Trwają badania genetyczne.

Ostatecznym celem podjętych prac, jak informuje IPN jest potwierdzenie, że na Powązkach został pochowany marszałek Edward Rydz-Śmigły.

 

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej