Nowa wystawa w Muzeum Widzewa – “Przez sport do Niepodległej”

przez Anna Cholewa

14 listopada w Muzeum Widzewa otwarta została wystawa czasowa „Przez sport do Niepodległej”. Inicjatywa ma na celu uczczenie pamięci poległych zawodników łódzkiego klubu, którzy walczyli o niepodległość Polski.

Wystawa, przygotowana z okazji Narodowego Święta Niepodległości, opowiada o losach działaczy i sportowców, którzy w trakcie Pierwszej Wojny Światowej a także wcześniej, wydatnie przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Historia rozpoczyna się wraz z powstaniem w 1910 roku Towarzystwa Miłośników Rozwoju Fizycznego na Widzewie w Łodzi. Sportowcy, którzy reprezentowali klub, niedługo po jego utworzeniu, musieli zmierzyć się z wojenną rzeczywistością. Nierzadko, dzięki swoim wytrenowanym ciałom, przydzielani byli do zadań niezwykle wymagających i niebezpiecznych. Sportowy hart ducha, okazał się niezwykle istotny w kluczowym dla ojczyzny momencie.

Wystawa, dostępna dla odwiedzających muzeum Widzewa, powstała z inicjatywy Andrzeja Mikuły. Mikuła jest potomkiem rodzin Puksztów, Lewandowskich i Stolarskich, których przedstawiciele byli gimnastykami TMRF- u.  Gdy ojczyzna wzywała do boju, wstąpili oni między innymi do Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej. Andrzej Mikuła nawiązał współpracę z dyrektorem muzeum Tomaszem Gawrońskim i wspólnie stworzyli wstępny projekt, który później dzięki wolontariuszom zyskał końcowy kształt.

W trakcie inauguracji wystawy zarówno Andrzej Mikuła jak i Tomasz Gawroński, pełnili funkcję prelegentów. Opowiedzieli oni o losach osób, które udało się zidentyfikować zarówno jako żołnierzy, jak i właśnie widzewiaków. W trakcie wykładu Mikuły, uczestnicy inauguracji, usłyszeć mogli również o skomplikowanym procesie kolekcjonowania danych, który był niezbędny do stworzenia wystawy. Jak zaznaczył prelegent, te poszukiwania wciąż trwają i w muzeum znajduje się wiele miejsca, dla kolejnych osób, które zasłużyły się dla polskiej historii.

Wystawa “Przez sport do Niepodległej” powstała w ramach projektu dofinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030 i zrealizowana została przy wsparciu Łódzkiego Akceleratora Obywatelskiego.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej