Cykl audycji radiowych będących wspomnieniami rodzin Ofiar Grudnia 70 a także film dokumentalny o zmarłym tragicznie odtwórcy głównej roli w filmie „Stawiam na Tolka Banana” z nagrodami w Białymstoku. 23 listopada 2021 roku ogłoszono laureatów IX edycji konkursu na najlepszą „Audycję Historyczną Roku” organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.
Dla nas, Polaków, historia jest bardzo ważna, a wy dotykacie wciąż otwartej rany na ciele polskiego narodu. Aby zrobić to dobrze, aby tę opowieść opowiedzieć z jednej strony artystycznie atrakcyjnie, a z drugiej strony zgodnie z prawdą, trzeba wykazać się ogromem wiedzy historycznej, ale także wyjątkowym zmysłem artystycznym – mówił prezes IPN dr Karol Nawrocki podczas uroczystości wręczenia nagród w Białymstoku.
W kategorii Wydarzenie Grand Prix Prezesa IPN nagrodzono serię audycji „#Pamięć Grudzień 70” Marzeny Bakowskiej i Andrzeja Urbańskiego z Radia Gdańsk. Cykl audycji jest oparty na materiałach archiwalnych Polskiego Radia i wspomnieniach rodzin Ofiar Grudnia 70. To wstrząsający opis zbrodni i walki o pamięć o pomordowanych.
Nagroda im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w kategorii „Losy” trafiła do autorów filmu, który w tym roku był już nominowany min. do nagrody na Festiwalu NNW w Gdyni – „W starej koszuli, z odwagą w sercu” Dariusza Deberny, Zbigniewa Górniaka ( TVP SA Oddział w Opolu). Film dokumentalny jest poświęcony aktorowi Jackowi Zejdlerowi, odtwórcy głównej roli w kultowym serialu TVP z lat 70. „Stawiam na Tolka Banana”. Film ukazuje jego karierę oraz działalność opozycyjną: współpracę z Komitetem Obrony Robotników, za którą prześladowany był przez SB. Zmarł w 1980 r., najprawdopodobniej popełnił samobójstwo.
Wyróżnienia specjalne otrzymały: audycja „Mecz, który zapamiętam do końca życia” – Michała Rzepiaka (Polskie Radio Gdańsk), „Dobro wraca podwójnie” Marty Rebzdy, Waldemara Modestowicza (Teatr Polskiego Radia), „Babski bunt w Olendach wspomnienia” Agnieszki Bolewskiej-Iwaniuk (Katolickie Radio Podlasia).
Wyróżnienie za specjalne wartości poznawcze otrzymał film dokumentalny „Baśka” – Doroty Kani i Anny Zapert. 3 kwietnia 1954 roku w miejscowości Olendy w gminie Rudka mieszkańcy wystąpili przeciwko kolektywizacji wsi. W protestach uczestniczyły głównie kobiety, a za swoją postawę zostały ukarane przez władzę komunistyczną. Był to jedyny taki przypadek na Białostocczyźnie i zapewne jeden z nielicznych w kraju. Audycja jest zbiorem wspomnień mieszkańców, którzy pamiętają tamte wydarzenia.
Nagrody zostały przyznane już po raz dziewiąty.