Przeszłość spotyka przyszłość w Sulejówku i Warszawie

przez Administrator

W ostatni sierpniowy weekend, 27 – 29 sierpnia 2021 roku w gmachu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz w Warszawie, w ramach cyklu „Przeszłość / Przyszłość” odbędzie się specjalny przegląd. Wydarzenie organizowane jest przez Fundację im. Janusza Kurtyki, utworzoną w celu promocji Polski, a także jej historii, w kraju i za granicą.

Konkurs jest projektem wspierającym najlepsze inicjatywy dotyczące szerzej nieznanych fragmentów polskiej historii. Kapituła konkursowa nagrodzi projekty w poniższych kategoriach:

  • „Upamiętnienie w terenie”,
  • „Dyplomacja publiczna i troska o dobre imię Polski za granicą”,
  • „Strażnicy Ksiąg”,
  • „Innowacyjne formy edukacji historycznej”.

Oficjalne rozpoczęcie przeglądu będzie miało miejsce w piątek 27 sierpnia o godzinie 10:30. Następnie uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać debat ekspertów na tematy takie jak na przykład; „Pamięć tradycyjna i innowacyjna – strażnicy ksiąg kontra innowacyjne formy edukacji historycznej” (dr Tomasz Makowski, dr Marek Szymaniak, Andrzej Mietkowski), czy „Dyplomacja publiczna i troska o dobre imię Polski za granicą” (prof. Joanna Dyduch, prof. Jan Rydel, Hanna Radziejowska). Dzień zakończy konferencja dotycząca wpływu dorobku naukowego i muzealniczego w kwestii upamiętnienia Holokaustu.

Zgodnie z informacjami podanymi przez organizatora, kulminacyjnym dniem eventu ma być sobota. To właśnie wtedy odbędzie się gala, której głównym elementem będzie podsumowanie promocji zagranicznej książek nagrodzonych w II i III edycji  konkursu o Nagrodę im. Janusza Kurtyki oraz wręczenie nagród w IV i V edycji Konkursu. Nagroda im. Kurtyki jest jedną z najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych polskim autorom pozycji historycznych. Ponadto o godzinie 14:00 wręczone zostaną nagrody Konkursu „Przyszłość / Przeszłość”. Na sobotni wieczór zaplanowane zostały spotkanie integracyjne, a także koncert.

W niedzielę 29 sierpnia, ostatniego dnia przeglądu, możliwe będzie zwiedzanie Biblioteki im. Janusza Kurtyki znajdującej się przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Biblioteka jest owocem działalności fundacji, a bezpośrednim powodem jej powstania jest upamiętnienie dorobku jej patrona. Ponadto w niedzielę odbędzie się Msza św. w intencji środowiska skupionego wokół Fundacji im. Janusza Kurtyki, a także spacer historyczny po Warszawie. Jako symboliczny finał trzydniowego przeglądu organizatorzy przewidzieli zapalenie zniczy pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego.

Pełny program wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej organizatora.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej