Moralność Pani Dulskiej lekturą tegorocznej akcji Narodowego Czytania

przez Administrator

Wielkimi krokami zbliża się jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. Jest to  wydarzenie, które już od 10 lat łączy Polaków oraz zapewnia dbałość o polszczyznę i tradycję. Spotkanie poprowadzi Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser – Dudą. Rozpoczęcie akcji odbędzie się 4 września na malowniczych terenach Ogrodu Saskiego.

Podczas tegorocznej odsłony czytana będzie „Moralność pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Ten wyjątkowy utwór napisany został w 1906 roku i uważany jest za największe dzieło pisarki. Bardzo szybko doczekał się swojej premiery w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono go w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka czynnie brała udział w przygotowaniach i próbach. Jest to ponadczasowy dramat, który nawet dziś możemy znaleźć w wielu repertuarach Polskich Teatrów. Pomimo upływu lat sztuka dalej cieszy się ogromnym zainteresowaniem i uznaniem.

Akcja dramatu rozgrywa się we Lwowie, a fabuła dotyczy ówczesnego problemu kryzysu moralności mieszczańskiej. Komizm połączony z gorzką ironią, przeplatające się wzajemnie trafnie ukazują obłudę, brak szacunku do innych oraz prymitywizm myślowy tamtych czasów.

Jak pisał w liście zachęcającym do udziału w akcji Andrzej Duda:

Dzieło Zapolskiej to mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną.

 Każdego września, w Narodowe Czytanie angażuje się cała Polska, a w szczególności placówki edukacyjne i kulturalne. Szkoły i biblioteki organizują wspólne czytania w lokalnych budynkach, a z roku na rok inicjatywa ta zyskuje coraz większą popularność. Podczas ostatniej edycji utwór „Balladyna” Juliusza Słowackiego został przeczytany w przeszło trzech tysiącach miejsc w Polsce i zagranicą.

Początki Narodowego Czytania sięgają 2012 roku, kiedy po raz pierwszy mogliśmy posłuchać „Pana Tadeusza,  Adama Mickiewicza. Rok później w całym kraju odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas kolejnych edycji wybrano: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa.

Całą akcję dopełni Wystawa w Kordegardzie zatytułowana „Dulska na scenie”, którą można podziwiać od 26 sierpnia do 19 września w Galerii Narodowego Centrum Kultury. Tematem są dzieje sceniczne dramatu, począwszy od pierwszej premiery w Krakowskim Teatrze. Afisze, programy, fotografie i karykatury przypomną nam blisko dwadzieścia najważniejszych przedstawień najpopularniejszego dzieła Zapolskiej.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej