“My giniemy za wolną Polskę, a za co wy giniecie, komuniści?” – zawołał przed śmiercią jeden z partyzantów patrolu “Tygrysa”. 25 lutego 1950 r. – zginęli partyzanci z oddziału st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. Rój – jednego z najsłynniejszych dowódców antykomunistycznego podziemia niepodległościowego: st. sierż. Ildefons Żbikowski ps. Tygrys, kpr. Józef Niski ps. Brzoza, kpr. Henryk Niedziałkowski ps. Huragan i kpr. Władysław Bukowski ps. Zapora
25 lutego 1950 roku grupa operacyjna KBW i UBP otoczyła miejscowość Osyski (gm. Bartołdy, pow. Ciechanów) i w trakcie przeszukiwania zabudowań Bronisława Kołakowskiego natrafiło na kryjówkę, w której znajdowali się żołnierze patrolu. Dowódca plutonu KBW Baranowski oddał serię z pistoletu w kierunku kryjówki. Ukrywający się wyrzucili trzy granaty, co spowodowało panikę wśród żołnierzy, którzy musieli się wycofać. Dom został ostrzelany przez wojsko pociskami zapalającymi. Zmusiło to partyzantów do wyjścia z domu i zajęcia stanowisk w stodole, którą żołnierze także podpalili. Partyzanci, atakowani byli przez dwie kompanie 10 pułku KBW. Bronili się w płonącym gospodarstwie, zadając straty atakującym. Dwóch żołnierzy KBW zostało zabitych, a trzech rannych. Grupa „Tygrysa” próbowała przerwać pierścień okrążenia, ale bezskutecznie.
Rodzina państwa Kołakowskich za kwaterowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego poniosła odpowiedzialność zbiorową. Ojciec Bronisław Kołakowski i syn Zdzisław byli kilka miesięcy okrutnie przesłuchiwani w więzieniu na ul. Rakowieckiej w Warszawie, wykonano wyrok śmierci, a ich ciała są poszukiwane na tzw. Łączce
– mówiła dwa lata temu, z okazji 70 rocznicy zabójstwa żołnierzy, Jadwiga Płodziszewska ze Społecznego Komitetu Rodzin Poległych Żołnierzy NSZ i NZW, siostrzenica Józefa Niskiego, ps. Brzoza.
17- letni Jerzy był przesłuchiwany w ciechanowskim Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego przez ponad dwa miesiące, a po zwolnieniu zmarł w ciągu miesiąca. Matka, pani Maria Kołakowska i dwie córki, Irena i Teresa dostały wyroki więzienia od 10 do 15 lat, zwolnione po amnestii, przebywały w okrutnych warunkach w więzieniu od 5 do 6 lat każda. Gospodarstwo Państwa Kołakowskich w Osyskach oraz wszelkie mienie zostało skonfiskowane na Skarb Państwa.To najbardziej okrutnie potraktowana przez aparat bezpieczeństwa rodzina na Mazowszu północnym.
Tradycyjnie, z okazji 74. rocznicy zabójstwa żołnierzy patrolu “Tygrysa” a także przypadającego na 1 marca Dnia Żołnierzy Wyklętych, parafia św. Mateusza i Społeczny Komitet Rodzin Poległych Żołnierzy NSZ i NZW zapraszają na uroczystą Mszę św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, która odbędzie się w kościele w Zielonej gm. Krasne w dniu 25 lutego. Po Mszy św. przewidziana jest wspólna modlitwa przy Pomniku Poległych, okolicznościowe przemówienia oraz składanie kwiatów i zapalenie zniczy.
Źródło: Facebook, IPN, Festiwal NNW.