82 rocznica powstania Armii Krajowej – fenomenu na skalę światową. Polacy składają hołd żołnierzom

przez Monika Tarka-Kilen

14 lutego mijają 82 lata od powstania Armii Krajowej – największej podziemnej armii w okupowanej przez Niemców Europie. Z tej okazji zarówno w dużych miastach, ale też w wielu małych miasteczkach – wszędzie tam gdzie są pomniki pamięci żołnierzy AK, odbędą się apele pamięci, wystawy plenerowe, pokazy filmów.

Armia Krajowa to rzeczywiście fenomen – blisko 400 tysięcy żołnierzy i oficerów (taki był stan na 1944 rok, a przynajmniej tak wyliczają historycy) – i powstawała praktycznie od momentu wojny obronnej 1939 – jak to pisał Tomasz Strzembosz w „Rzeczpospolitej Podziemnej” – z dwóch kierunków. To znaczy powstawała oddolnie

– powiedział w wywiadzie dla wPolityce.pl dyrektor IDMN, prof. Jan Żaryn.

14 lutego 1942 r. z rozkazu Naczelnego Wodza generała Władysława Sikorskiego, istniejący dotychczas Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) – zbrojne struktury Polskiego Państwa Podziemnego, został przemianowany na Armię Krajową (AK).

Armia Krajowa była największą, zakonspirowaną organizacją wojskową w Europie w czasie II wojny światowej. Scalała rozproszone organizacje wojskowe działające na terenie okupowanej Polski, podlegała bezpośrednio Naczelnemu Wodzowi i tym samym stanowiła integralną część Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W szczytowym okresie, który przypadł na miesiące poprzedzające wybuch powstania warszawskiego, w swoich szeregach miała od 350 do 380 tys. żołnierzy, którzy złożyli przysięgę.

Obchody 82. rocznicy powstania Armii Krajowej w Polsce

Tarnowskie uroczystości odbędą się w Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci (ul. Mościckiego 29).W samo południe przy obeliskach 16. Pułku Piechoty i Armii Krajowej odbędzie się wówczas modlitwa w intencji poległych i zmarłych żołnierzy Polski Podziemnej. Złożone zostaną również kwiaty oraz zapalone światła pamięci.Pół godziny później, o godz. 12.30 rozpocznie się natomiast bezpłatne zwiedzanie oraz oprowadzanie z przewodnikiem, stałej ekspozycji poświęconej Armii Krajowej. Na uroczystości zapraszają: prezes Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy AK oraz dyrektor Muzeum Ziemi Tarnowskiej.

14 lutego 2024 roku, o godzinie 11:00, przy skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i gen. Władysława Sikorskiego w Ciechanowie, mieszkańcy oddadzą hołd walczącym i poległym w obronie Ojczyzny. Uroczystość odbędzie się przy Pomniku Armii Krajowej i Wojska Polskiego, a jej organizatorami są Urząd Miasta Ciechanów oraz 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. por. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. “Rój”. To wyjątkowa okazja do uczczenia pamięci bohaterów walczących za wolność naszego kraju.

14 lutego br. o godz. 10:00, przy pomniku Armii Krajowej w Łodzi (ul. Żeligowskiego 2) odbędzie się uroczystość związana z 82. Rocznicą przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi zaprasza do wspólnego oddania hołdu Żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego. IPN zaprasza także na wykład dr. Tomasza Toborka „Armia Krajowa w rocznicę Powstania” dla osadzonych w Areszcie Śledczym (przy ul. Smutnej) oraz organizuje konkurs online „Tropami łódzkiej Armii Krajowej”.

Program rzeszowskich uroczystości jest następujący: godz. 11 msza święta w kościele pw. Świętego Krzyża, ul. 3 maja 20; 11.45 – przejście uczestników na uroczystości rocznicowe przed Pomnik Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”; 12 – początek uroczystości. Na uroczystości zapraszają: dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, prezydent Rzeszowa, dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej i Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Podkarpacki.

W Grudziądzu tradycyjnie już  mieszkańcy spotkają się przy pomniku generała Tadeusza „Bora” Komorowskiego, usytuowanym w pobliżu budynku Zespołu Placówek Młodzieżowych BURSA. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 12.00. Program przewiduje: odegranie hymnu narodowego, powitanie gości, część artystyczną w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 8, przemówienia, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy oraz odśpiewanie pieśni „Śpij kolego”.

W środę 14 lutego 2024 roku odbędą się kieleckie uroczystości z okazji 82. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 12.00 przed pomnikiem Armii Krajowej „Jodła” na Skwerze Stefana Żeromskiego. Na obchody zapraszają: Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach i Światowy Związek Armii Krajowej Okręg Kielce wraz z Urzędem Miasta Kielce, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, Świętokrzyskim Kuratorium Oświaty oraz Świętokrzyską Komendą Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Źródło:IPN, Światowy Związek Armii Krajowej .

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej