40. rocznica tajemniczej śmierci Piotra Bartoszcze

przez Monika Tarka-Kilen

Dziś 40. rocznica tajemniczej śmierci zasłużonego opozycjonisty Piotra Bartoszcze.Jako aktywny działacz rolniczej „Solidarności” Bartoszcze był pod stałą obserwacją komunistycznych służb. Wielokrotnie go przesłuchiwano, śledzono i poddawano rewizjom.

We wrześniu 1982 roku, w związku z prowadzoną działalnością, został internowany w Ośrodku Odosobnienia we Włocławku-Mielęcinie. Po zwolnieniu z internowania zajmował się kolportażem podziemnego pisma „Żywią i Bronią” i współpracował z Ogólnopolskim Komitetem Oporu Rolników.

Zaginął w wieku zaledwie 36 lat – 7 lutego 1984 roku – podczas rozwożenia wydawnictw podziemnych. Następnego dnia znaleziono jego rozbite auto Syrenkę. Jego ciało, w studzience melioracyjnej na polu, ze śladami pobicia i duszenia znalazł brat Roman Bartoszcze. Piotr osierocił czworo dzieci, najmłodsze urodziło się po śmierci ojca.

Dziwne i pełne niedorzeczności śledztwo prokuratorskie zakończyło się komunikatem, że do śmierci doszło w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Rodzina nigdy nie uwierzyła w tę oficjalną wersję wydarzeń. Ślady pobicia na ciele, alkohol wykryty we krwi, ślady pogoni odciśnięte w bruzdach zaoranej ziemi przeczyły tej historii. Przeczyło również nieoficjalne dochodzenie grupy „śledczych” powołanych przez działaczy podziemia.

W 2016 r. pion śledczy IPN, po dokonaniu ponownej analizy sprawy, podjął decyzję o wznowieniu postępowania. W opinii, jaką dysponują prokuratorzy IPN, do śmierci przyczyniły się osoby trzecie, co wskazuje na zabójstwo Piotra Bartoszcze. Nie ma przesłanek wskazujących na kryminalne okoliczności zdarzenia. Wysoce prawdopodobne jest, iż doszło do niego ze względu na wcześniejszą działalność opozycyjną działacza rolniczej „S”.

Szacuje się, że w latach 80. w Polsce rządzonej przez Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka funkcjonariusze SB zamordowali skrytobójczo co najmniej 100 osób.

Podczas 15. Festiwalu NNW w Gdyni w konkursie dokumentów polskich można było zobaczyć film Anity Gargas „Zatarte ślady”. To śledztwo w sprawie śmierci Piotra Bartoszcze, chłopskiego opozycjonisty z podziemia antykomunistycznego. „Od początku 1984 roku doszło do serii brutalnych akcji SB, które wróżyły coś złego. Bezpieka została spuszczona ze smyczy, miała się rozprawiać z wrogami generałów Jaruzelskiego i Kiszczaka. Doszło do tzw. porwań toruńskich opozycjonistów. Wywożono ich w ustronne miejsca, zastraszano, kazano kopać groby i symulowano egzekucje. Finałem był mord na księdzu Jerzym Popiełuszce. W sekwencję wydarzeń wpisuje się historia Piotra” – mówiła reżyser dokumentu.

Źródło: IPN, Gazeta Pomorska.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej