Pokaz filmu “Pan major Łupaszka” i spotkanie z reżyserem Arkadiuszem Gołębiewskim na Rakowieckiej 37

przez Monika Tarka-Kilen

8 lutego w czwartek o 17:00 zapraszamy na filmu “Pan major Łupaszka” oraz spotkanie z reżyserem i dyrektorem Festiwalu NNW Arkadiuszem Gołębiewskim w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Tego dnia przypada 73. rocznica śmierci majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” – legendarnego dowódcy 5. Brygady Wileńskiej AK, zamordowanego w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

8 lutego godz. 17:00 w świetlicy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, na ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie, odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego pt. “Pan major Łupaszka” z udziałem Arkadiusza Gołębiewskiego.

Film opowiada o poszukiwaniach szczątków majora Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka na warszawskiej Łączce na Cmentarzu Powązkowskim. Kamera towarzyszy pracom poszukiwawczym prowadzonym przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka, rejestruje moment, w którym zostaje ogłoszone odnalezienie ciała majora. Całość spaja więzienne wspomnienie Lidii Lwow Eberle, która wraz z ekipą filmową wraca do celi na Rakowieckiej.

W filmie pokazano także wzruszające momenty przygotowań do pogrzebu – złożenia ciała majora do trumny wraz z mundurem oraz szablą oficerską, ryngrafem, a także obrazkiem św. Antoniego z Padwy, który złożyła Lidia Lwow Eberle – kobieta życia majora Łupaszki, sanitariuszka V Wileńskiej Brygady AK.

W dokumencie słyszymy wspomnienia bliskich „Łupaszki”, m.in. Mikołaja Sprudiniego, żołnierza V Wileńskiej Brygady AK, Józefa Bandzo ps. Jastrząb ( na zdjęciu poniżej), żołnierza III i V Wileńskiej Brygady AK, rodziny oraz krewnych, a także komentarz prof. Krzysztofa Szwagrzyka, który przewodził pracom poszukiwawczym na warszawskiej Łączce, wypowiedzi Jacka Pawłowicza pracownika Instytutu Pamięci Narodowej i dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych przy u. Rakowieckiej w Warszawie oraz dr Kazimierza Krajewskiego z IPN.

Pokazowi będzie też towarzyszył wykład przybliżający postać i losy niezłomnego majora ,,Łupaszki”.

Wstęp wolny.

Źródło: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Facebook, Festiwal NNW, TVP.

Józef Bandzo ps. Jastrząb podczas zdjęć do filmu. Fot. Arkadiusz Gołębiewski.

 

Żródło: Facebook.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej