Ostatnie ofiary komunizmu w Polsce – kapłani Niedzielak, Suchowolec, Zych

przez Monika Tarka-Kilen

Rok 1989. Ostatnie ofiary komunizmu kapłani Niedzielak, Suchowolec, Zych – w tej właśnie kolejności, zostali zamordowani przez “nieznanych sprawców” . Dwóch z nich nieomal w przededniu obrad Okrągłego Stołu.Do dzisiaj nie wyjaśniono kto stał za ich śmiercią.

35 lat temu w Białymstoku znaleziono zwłoki księdza Stanisława Suchowolca, przyjaciela księdza Jerzego Popiełuszki, związanego z Solidarnością. Według oficjalnego komunikatu zmarł w wyniku zatrucia tlenkiem węgla na skutek pożaru w jego mieszkaniu na plebanii w nocy z 29 na 30 stycznia 1989 roku.

W śledztwie pominięto jednak całkowicie wątek polityczny i fakt, że miały miejsce liczne groźby pod adresem duchownego ze względu na jego działalność w ówczesnej opozycji, a nim samym interesowała się SB.

Tajemnicze okoliczności śmierci księdza Suchowolca do dziś nie zostały wyjaśnione. Jednak 30 stycznia 2006 roku prokuratorzy z Instytutu Pamięci Narodowej, oddziału w Lublinie, oświadczyli, że ich zdaniem ponad wszelką wątpliwość ksiądz Stanisław Suchowolec został zamordowany wskutek działania funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Kolejne śledztwo w sprawie śmierci księdza rozpoczęło się krótko po powstaniu Instytutu Pamięci Narodowej.

35 lat temu, późnym wieczorem, 20 stycznia 1989 r. na plebanii kościoła św. Karola Boromeusza w Warszawie zamordowano księdza proboszcza Stefana Niedzielaka – związanego z opozycją, byłego kapelana Armii Krajowej, a następnie Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, twórcy Narodowego Sanktuarium Pomordowanych na Wschodzie na Powązkach, współzałożyciela i opiekuna wspólnoty Rodzina Katyńska. Często odbierał „głuche telefony” i listy z pogróżkami, w rodzaju: „Jak nie przestaniesz, to skończysz jak Popiełuszko”.

Ks. Stefana Niedzielaka zamordowano w nocy 20/21 stycznia 1989 r., ks. Stanisława Suchowolca 10 dni później, ks. Sylwestra Zycha 11 lipca.

Źródło: Festiwal NNW, WIkimedia commons, IPN.

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej