Dzień Kryptologii. 92 lata temu Polacy złamali szyfr Enigmy

przez Monika Tarka-Kilen

25 stycznia obchodzimy Dzień Kryptologii. To święto ustanowione w 2007 r. przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu w 75. rocznicę złamania przez polskich matematyków-kryptologów: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego oraz Henryka Zygalskiego, szyfru niemieckiej machiny kodującej Enigma. Ustanowienie tego dnia było wyrazem hołdu dla wszystkich polskich kryptologów.

  • Enigma to elektromechaniczna maszyna szyfrująca oparta na mechanizmie obracających się wirników wykorzystywana komercyjnie już od połowy lat 20. XX w. Bardzo szybko weszła na wyposażenie niemieckiego wojska: najpierw Kiriegsmarine, a z czasem także Wermachtu i Luftwaffe
Historia polskiej kryptologii

Polskim pionierem w dziedzinie szyfrów był porucznik Jan Kowalewski. U nastania II Rzeczpospolitej w trakcie wojny polsko-bolszewickiej (1919-1921) zorganizował w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego ściśle tajny Wydział II Szyfrów Specjalnych w ramach Biura Szyfrowego. Za sprawą prowadzonej przez niego komórki złamano szereg bolszewickich szyfrów, co pozwoliło poznać plany nieprzyjaciela i odnieść zwycięstwo w wojnie, a tym samym uchronić dopiero co odzyskaną niepodległość i zapobiec bolszewizacji kraju.

Pod koniec lat dwudziestych XX w. polscy wojskowi odkryli nowy rodzaj niemieckich szyfrów i nieznaną dotychczas maszynę szyfrującą – Enigmę. Zorganizowano wówczas specjalny kurs kryptologii na Uniwersytecie Poznańskim, co miało pomóc wyszkolić kadrę naukowców wykwalifikowanych w dziedzinie łamania nowoczesnych kodów. Wśród słuchaczy znaleźli się m.in. Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Na początku lat trzydziestych zostali zatrudnieni w Biurze Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego, gdzie podjęto pracę nad rozszyfrowaniem Enigmy.

Prace zakończyły się sukcesem. W grudniu 1932 r. Polacy byli w stanie odczytywać ok. 75% przechwyconych niemieckich depesz, a także zbudowali własną replikę maszyny. Latem 1939 r. dokumentację dotyczącą Enigmy przekazano zachodnim sojusznikom: Francji i Wielkiej Brytanii. Po wybuchu wojny, już na uchodźctwie, alianci kontynuowali prace nad maszyną przy wsparciu m.in. Mariana Rejewskiego.

Złamanie kodów Enigmy przez polskich kryptologów w znaczący sposób przyczyniło się do zwycięstwa aliantów w II wojnie światowej i uratowało dziesiątki tysięcy istnień ludzkich.

Podobnie jak wiedza o sukcesach Jana Kowalewskiego w trakcie wojny polsko-bolszewickiej tak i świadomość o wkładzie zespołu polskich matematyków-kryptologów w złamanie kodów niemieckiej maszyny szyfrującej była przez długie lata zapomniana.

Źródło: Wikimedia commons-domena publiczna

Źródło: Muzeum II Wojny Światowej, POlskie Radio, Wikimedia commons.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej