130. rocznica urodzin św. ojca Maksymialiana Marii Kolbego

przez Monika Tarka-Kilen

Życie, posługa kapłańska, wreszcie – męczeńska śmierć o. Maksymiliana Kolbego zaprzeczyły ideom dehumanizacji, które legły u podstaw XX-wiecznych totalitaryzmów. * stycznia obchodzimy 130. rocznicę narodzin jednego z największych współczesnych autorytetów moralnych i świętego Kościoła katolickiego. Powstaje też nowy film fabularny o Kolbem, w głównej roli zobaczymy Marcina Kwaśnego.

Ojciec Maksymilian Maria Kolbe (właśc. Rajmund Kolbe) urodził się 8 stycznia 1894 r. w Zduńskiej Woli. Dorastał w pobliskich Pabianicach, gdzie ukończył szkołę powszechną i rozpoczął naukę w szkole średniej. W wieku zaledwie 13 lat został przyjęty do Małego Seminarium Duchownego OO. Franciszkanów we Lwowie. Wtedy również poczuł powołanie, by wstąpić do zakonu.

Pierwsze śluby zakonne, które związały go na całe życie z franciszkanami, złożył 5 września 1911 r. Na lata 1912–1919 przypada pobyt św. Maksymiliana Kolbego w Rzymie. Wieczyste śluby zakonne złożył 1 listopada 1914 r., a święcenia kapłańskie otrzymał 28 kwietnia 1918 r. Został też doktorem filozofii (1915 r.) i teologii (1919 r.). W czasie pobytu w Rzymie założył również związek o charakterze duszpasterskim – Rycerstwo Niepokalanej, który będzie miał znaczący wpływ na życie i posługę św. Maksymiliana Kolbego.

Po powrocie do Polski w pełni zaangażował się w misję ewangelizacyjną. Od 1922 r. rozpoczął wydawanie miesięcznika „Rycerz Niepokalanej” i rozbudował prężne ośrodki wydawnicze – najpierw w Grodnie, a później w Niepokalanowie, gdzie powstał również klasztor. W szczytowych latach działalności tego czasopisma, a więc 1936–1939, jego nakład wynosił do 750 tys. egzemplarzy, choć w niektórych miesiącach mógł przekraczać nawet milion.

Za sprawą intensywnej działalności kapłana znacząco rosła liczba powołań do klasztoru franciszkanów. Wcześniej, w latach 1930–1936, o. Maksymilian Kolbe przebywał w Japonii, gdzie pełnił służbę misjonarską. W 1931 r. z jego inicjatywy m.in. powołano klasztor franciszkanów w Nagasaki. Na Dalekim Wschodzie ukazywała się japońska edycja „Rycerza Niepokalanej”, co – łącznie z przekazem radiowym – było zalążkiem nowoczesnej ewangelizacji.

Wrzesień 1939 r. przyniósł aresztowanie o. Maksymiliana Kolbego, który trafił kolejno do obozów w Łambinowicach, Gębicach i Ostrzeszowie, w końcu do KL Auschwitz. Tam 14 sierpnia 1941 r. zginął z rąk niemieckich oprawców, poświęcając swoje życie dla innego współwięźnia, Antoniego Gajowniczka.

Kapłan został beatyfikowany 17 października 1971 r., a kanonizowany – 10 października 1982 r., w niezwykle trudnej dla Polaków rzeczywistości stanu wojennego i komunistycznych represji.

Nic dziwnego, że postać zakonnika inspiruje filmowców. Powstaje właśnie, kręcony w Polsce, nowy film o ojcu Maksymilianie Kolbe. Akcja ”The triumph of the heart” („Triumf serca”) będzie rozgrywać się będzie w niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau podczas II wojny światowej. Opowie o ostatnich dwóch tygodniach życia świętego. W głównej roli zobaczymy Marcina Kwaśnego.

Źródło: Muzeum II Wojny Światowej, Facebook.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej