Dziesięciolecie Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

przez Administrator

Unikalne w skali całej Polski muzeum ma już dziesięć lat! Blisko dziesięć tysięcy eksponatów i około czterdzieści tysięcy odwiedzających rocznie. Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie w ten weekend świętuje swoje dziesięciolecie.

Z okazji jubileuszu zaprezentowano nowoczesną gablotę dla Sztandaru Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, który jest jednym z najcenniejszych obiektów w zbiorach dęblińskiego muzeum. Podczas wydarzenia otwartych zostało także kilka wystaw. Co więcej uhonorowano też osoby zasłużone dla funkcjonowania oraz rozwoju muzeum. W tym niezwykle istotnym dla instytucji dniu odsłonięto popiersie generała pilota Andrzeja Błasika – byłego dowódcy Sił Powietrznych, który był pomysłodawcą powstania placówki. Generał zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 r. Wśród szerokiego wachlarza atrakcji, należy wspomnieć przede wszystkim o wystawie prezentującej najważniejsze wydarzenia z dziesięcioletniej historii muzeum. Druga bardzo długo wyczekiwana ekspozycja to przedstawienie orłów lotniczych z okazji 400. rocznicy bitwy pod Chocimiem.

Z relacji gości wystawy możemy się dowiedzieć, że największym zainteresowaniem cieszy się ekspozycja „Skrzydlata Husaria”. Nawiązuje ona do ważnego wydarzenia z 30 maja 1936 roku. Właśnie wtedy minister spraw wojskowych, generał dywizji Tadeusz Kasprzycki wprowadził dla żołnierzy lotnictwa nową, stalowo-niebieską barwę munduru oraz nowe typy niektórych elementów umundurowania. Najbardziej charakterystyczny z nich  był orzełek na czapce żołnierzy lotnictwa, wzbogacony o wzór w obramowaniu skrzydeł husarskich. Nowy znak  miał symbolizować zwycięstwa polskiej husarii spod Kircholmu, Wiednia i Chocimia. W 400. rocznicę zwycięskiej Bitwy pod Chocimiem z 1621 roku, zaprezentowane zostało ponad 60 orłów lotniczych z kolekcji pana Tomisława Paciorka.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.muzeumsp.pl. Wydarzenie potrwa do niedzieli 28 sierpnia, do godziny dwudziestej.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej