Ofiary niemieckiej zbrodni pomorskiej uczczone w Starogardzie Gdańskim

przez Monika Tarka-Kilen

W Starogardzie Gdańskim odsłonięto dziś tablicę Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej pod murem Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim. Uroczystość odbyła się w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 r. Zapowiedziało też zbudowanie Muzeum Zbrodni Szpęgawskiej.

Pragniemy oddać hołd tym, którzy w wyniku tragicznych wydarzeń jako pierwsi doświadczyli okrucieństwa wojny, tym którzy stracili życie. Dlatego MKiDN zobowiązuje się do zbudowania Muzeum Zbrodni Szpęgawskiej  –

– powiedział  obecny na uroczystości wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr Jarosław Sellin. Przypomniał, że w starogardzkim więzieniu od 6 września 1939 r. mieścił się główny punkt aresztowań oraz przesiedleń Polaków i Żydów z tej części Pomorza.

Według szacunków od połowy września do grudnia 1939 r. do więzienia w Starogardzie Gdańskim kierowano ok. 40 osób dziennie. Tu, w bestialski sposób znęcano się nad zatrzymanymi, co niekiedy kończyło się śmiercią – podkreślił dr. Jarosław Sellin.

Zaapelował, aby odsłonięta tablica nie była jedynie symbolem upamiętnienia.

Niech stanowi dowód naszego zobowiązania zarówno wobec tysięcy ofiar zbrodni pomorskiej, a także wobec ich dzieci wnuków i prawnuków, żeby taka tragedia nigdy się już tutaj nie powtórzyła, aby nikt nie ginął dlatego, że jest Polakiem, Żydem czy osobą niepełnosprawną – bo i te osoby były systemowo mordowane

Wiceszef resortu kultury przypomniał, że w ubiegłym miesiącu zostało otwarte Muzeum Piaśnickie w Wejherowie. Poinformował, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zobowiązuje się do zbudowania Muzeum Zbrodni Szpęgawskiej, które będzie drugą filią Muzeum Stutthof w Sztutowie. Instytucja ta będzie opowiadać o zbrodni szpęgawskiej poprzez wystawy stałe i czasowe oraz konferencje, publikacje i filmy dokumentalne.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 r.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 r. został ustanowiony 13 stycznia 2023 roku przez Sejm RP.  Spośród ok. 16 tys. osób zamordowanych we wrześniu 1939 r. w całej okupowanej Polsce 11 tys. ofiar pochodziło właśnie z Pomorza. Do końca 1939 r. liczba ofiar terroru na Pomorzu wzrosła do ok. 30 tys. osób. Dzień ma na celu także podniesienie świadomości społecznej o zaplanowanej przez Niemców eksterminacji ludności Pomorza, zmierzającej do jej wyniszczenia i wynarodowienia.

Najważniejszymi miejscami kaźni na Pomorzu były: Piaśnica koło Wejherowa, Lasy Szpęgawskie koło Starogardu Gdańskiego, Lasy Kaliskie obok Kartuz, Skarszewy, Mniszek koło Świecia nad Wisłą, igielska Dolina Śmierci w Chojnicach, Rudzki Most koło Tucholi, Karolewo i Radzim koło Sępólna Krajeńskiego, Paterek koło Nakła nad Notecią, Tryszczyn i fordońska Dolina Śmierci koło Bydgoszczy, Barbarka koło Torunia, Klamry koło Chełmna, Łopatki koło Wąbrzeźna oraz Skrwilno koło Rypina.

Źródło: gov.pl, sw.gov.pl.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej