Najmłodszy kapral w historii Wojska Polskiego. Bronił Lwowa mając 9 lat! Jest bohaterem wystawy “Szlaki nadziei”

przez Monika Tarka-Kilen

W 1918 r. Stefan Wesołowski uciekł z domu i dołączył do formowanego wówczas Wojska Polskiego, aby walczyć o niepodległość ojczyzny. Został przydzielony do Dywizjonu Piechoty Huzarów Śmierci i w jego szeregach brał udział w obronie Lwowa. Miał wówczas zaledwie 9 lat!

Sylwetkę bohatera przypomniał ostatnio Instytut Pamięci Narodowej. Stefan Wesołowski to jeden bohaterów wystawy Instytutu Pamięci Narodowej „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, która została otwarta 8 listopada w siedzibie The Kosciuszko Foundation w Nowym Jorku.

Najmłodszy podoficer Wojska Polskiego miał 12 lat

Stefan Piotr Wesołowski urodził się 31 stycznia 1909 w Warszawie. Odebrał patriotyczne wychowanie bowiem jego dziadek Seweryn brał udział w powstaniu styczniowym, a pradziadek Józef Wesołowski – w powstaniu listopadowym. Jako 9-latek walczył w obronie Lwowa, wtedy, jako jeszcze szeregowy żołnierz. Kilka lat później, w 1921 r. walczył w III powstaniu śląskim. Został wtedy odznaczony Krzyżem Walecznych i awansowany na stopień kaprala. W wieku 12 lat został więc najmłodszym podoficerem Wojska Polskiego!

Po zakończeniu walk wyjechał do Gdańska, gdzie udało mu się zaokrętować na szkuner żaglowo-motorowy „Gazolina”. Decyzją admirała Kazimierza Porębskiego został skierowany do szkoły podoficerskiej Marynarki Wojennej. W nagrodę za dobre wyniki został wysłany do Francji na dalsze szkolenie.

Najmłodszy podoficer sygnalistą na ORP “Błyskawica”

Tuż przed wybuchem II wojny światowej jako rezerwista Marynarki Wojennej Stefan Wesołowski otrzymał powołanie i został sygnalistą na ORP „Błyskawica”. Kariera na “Błyskawicy” jednak nie była mu pisana. Został ranny podczas bitwy o Narwik w Norwegii i ze względu na zły stan zdrowia nie mógł już wrócić do służby na okręcie. Przeniesiono go do floty handlowej – przez 2 lata pływał w licznych konwojach alianckich.

W 1943 r., podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych spotkał się z dowódcą US Army Transportation Corps, który zaproponował mu stanowisko zastępcy dowódcy na lotniskowcu USS „Ganandoc” – statku handlowym przebudowanym na lotniskowiec eskortowy. Jednostka brała udział w operacji desantowej na Sycylię w 1943 r. Podczas operacji lądowania w Normandii w 1944 r. okręt został poważnie uszkodzony przez pociski artylerii niemieckiej. Kapitan Wesołowski zdołał doprowadzić go do portu Southampton w Anglii i ocalić załogę

Wesołowski otrzymał ponad 50 odznaczeń Polski, Stanów Zjednoczonych, Litwy, Francji, Wielkiej Brytanii, Chin, Norwegii. Dwóch nadanych mu przez władze ZSRS nie przyjął.
Zmarł 1 kwietnia 1987 r. w Miami Beach w USA.

Bohater wystawy “Szlaki nadziei”

Stefan Wesołowski to jeden bohaterów wystawy Instytutu Pamięci Narodowej „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, która została otwarta 8 listopada w siedzibie The Kosciuszko Foundation w Nowym Jorku. W 80. rocznicę rozpoczęcia wędrówki armii gen. Andersa ewakuowanej z ZSRS Instytut Pamięci Narodowej przygotował międzynarodowy projekt pt. „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, który upamiętnia wysiłek zbrojny Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Andersa. Więcej: https://szlakinadziei.ipn.gov.pl/

Źródło: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni/mat.pras – Facebook/IPN

Źródło: Facebook/IPN.

Orlęta Lwowskie – najmłodsi, którzy oddali życie za wolność. Ich historie wyciskają z oczu łzy

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej