Film “Czerwone maki” o bitwie pod Monte Cassino. Kiedy zobaczymy go w kinach?

przez Monika Tarka-Kilen

Historia młodego chłopaka Jędrka, sieroty wyrwanej przez armię Andersa z piekła sowieckich łagrów. Chłopaka ślepo zakochanego w poznanej w Iranie Poli. Bohater trafia z II Korpusem do Włoch, gdzie pod Monte Cassino, strzegącym drogi do Rzymu, trwają zacięte walki. To w skrócie fabuła pierwszego polskiego filmu fabularnego opowiadającego o bitwie pod Monte Cassino. Właśnie zakończono zdjęcia na planie.

O czym będzie film “Czerwone maki”?

Historyczne wydarzenia zostały tu pokazane przez pryzmat losów pojedynczych bohaterów. W obsadzie znaleźli się m.in. Michał Żurawski, Mateusz Banasiuk, Nicolas Przygoda, Leszek Lichota, Bartłomiej Topa, Szymon Piotr Warszawski i Radosław Pazura. Jak podaje Kino Świat, zakończyły się zdjęcia do filmu “Czerwone maki”. W produkcji historia ma mieszać się z fikcją. Film pojawi się w kinach 5 kwietnia 2024 roku.

Film „Czerwone maki” to hołd dla polskich żołnierzy, którzy z bohaterstwem zdobyli Monte Cassino. Zdjęcia do produkcji realizowane były w różnych krajach. Zdjęcia powstawały w Chorwacji (Zadar, Nekić, Marasović, Tulove Grede), Bułgarii (Sofia, Varvara), Włoszech (Monte Cassino) oraz w Polsce.

Wyścig z czasem, pełen napięcia proces planowania natarcia i ogromny ciężar nieodwracalnych decyzji podejmowanych przez dowódców II Korpusu. Historię bitwy oglądamy oczami Jędrka – młodego chłopaka, który przeszedł przez łagrowe piekło i opuścił Rosję wraz z Armią Andersa jako jedna z tysięcy sierot. Czas niewoli zmienił go z chłopca z dobrej rodziny w kombinatora i drobnego złodziejaszka, który zrobi wszystko, aby przetrwać.

Zetknięcie się z żołnierzami II Korpusu oraz budząca się miłość do sanitariuszki Poli sprawią jednak, że Jędrek przejdzie głęboką przemianę. Wkrótce na froncie ma dojść do decydującego ataku na broniony przez niemieckie oddziały klasztor położony na wzgórzach Monte Cassino. Ta spektakularna bitwa zadecyduje o życiu wielu żołnierzy i dalszym ataku armii aliantów we Włoszech oraz zmieni na zawsze życie Jędrka.

Obsada filmu “Czerwone maki”. Kto zagra generała Andersa?

Poza Jędrkiem (Nicolas Przygoda) i Polą (Magdalena Żak) bohaterami filmu są także korespondent wojenny (Leszek Lichota), który staje się mentorem zbuntowanego nastolatka, oraz brat Jędrka – Stanisław (Szymon Piotr Warszawski), oficer wojsk pancernych, którego oddział odgrywa kluczową rolę podczas szturmu.

Na ekranie zobaczymy także postaci historyczne – w rolę legendarnego generała Andersa wcielił się Michał Żurawski, a brytyjskiego generała Olivera Leese zagrał – Mark Kitto. W filmie występują także: Bartłomiej Topa, Łukasz Garlicki, Andrzej Mastalerz, Mateusz Banasiuk czy Radosław Pazura.

Autorem scenariusza i reżyserem jest Krzysztof Łukaszewicz, twórca takich tytułów jak: „Karbala”, „Orlęta. Grodno ‘39”, „Lincz” czy „Generał Nil”. Za zdjęcia odpowiada Arkadiusz Tomiak, za scenografię – Marek Warszewski, za kostiumy – Agnieszka Sobiecka, a za charakteryzację – Karolina Kordas. Kierownikiem produkcji jest Andrzej Besztak, a film produkuje Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Realizacja „Czerwonych maków” przebiega dzięki środkom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także przy wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Dystrybucja filmu zajmie się Kino Świat.

 

Źródło:mat.pras./PISF

Źródło: Facebook/WFDiF

Źródło: Kino Świat, Facebook/WFDiF, PISF.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej