Muzeum Piaśnickie otwarto oficjalnie w Wejherowie

przez Monika Tarka-Kilen

W Wejherowie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy stałej Muzeum Piaśnickiego.
Podczas uroczystości odbył się Apel Pamięci oraz uroczyste poświęcenie siedziby Muzeum przez bp. Wiesława Szlachetkę.

Piaśnica nazywana jest “Pomorskim Katyniem” lub “Kaszubską Golgotą” i stanowi największe, po obozie koncentracyjnym #Stutthof, miejsce kaźni ludności polskiej na Pomorzu. To tutaj Niemcy zdobywali doświadczenie w przeprowadzaniu masowych zbrodni. Egzekucje w Lasach Piaśnickich rozpoczęły się pod koniec października 1939 i trwały do kwietnia 1940 roku. Historycy oceniają, że ofiarą dokonanego tam niemieckiego ludobójstwa padło od 12 tys. do 14 tys. ludzi.

Muzeum mieści się w przedwojennej Villi Musica. W okresie okupacji była tutaj siedziba Gestapo, która koordynowała przebieg eksterminacji Polaków w pobliskich lasach piaśnickich.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, przedstawiciele duchowieństwa, Wojska Polskiego, IPN oraz mieszkańcy Wejherowa.Uczestniczący w otwarciu wystawy minister kultury prof. Piotr Gliński mówił:

To była zbrodnia, która miała być zapomniana. Nie instytucjonalizowano jej w sposób, w który powinna to robić wolna Rzeczypospolita. To też zbrodnia nigdy nierozliczona. Nie zostali ukarani jej sprawcy, a ofiary i ich rodziny nie zostały zadośćuczynione. Społeczeństwo niemieckie, które jest odpowiedzialne za tę zbrodnię, nigdy się z niej nie rozliczyło.

Goście złożyli kwiaty przy pobliskim pomniku poświęconym ofiarom Zbrodni Piaśnickiej. Zwiedzili wystawę stałą Muzeum a honory gospodarza pełniła dyrektor Teresa Patsidis. Uroczystość poprzedziła Msza święta w kościele pw. Chrystusa Króla i bł. siostry Alicji Kotowskiej, którą koncelebrował biskup pomocniczy gdański ks. Wiesław Szlachetka

Źródło: Facebook, IPN.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej