78. rocznica Obławy Augustowskiej w Gibach. W Augustowie powstała instalacja Mur Pamięci Ofiar Obławy

przez Monika Tarka-Kilen

12 lipca obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Tego dnia w sposób szczególny oddajemy hołd tym, którzy w lipcu 1945 roku zostali zamordowani przez Sowietów.

Przy Wzgórzu Krzyży w Gibach, miejscu symbolizującym grób ofiar Obławy Augustowskiej, odbyły się dziś obchody 78. rocznicy największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej. Oddziały Armii Czerwonej przy wsparciu komunistycznych kolaborantów z Polski pojmały co najmniej 7 000 osób.

Z kolei o godz. 16:00 z inicjatywy Instytutu Pileckiego na terenie Domu Turka w Augustowie miało miejsce oficjalne odsłonięcie Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej – nowej instalacji artystycznej z nazwiskami ofiar obławy.

Na godz. 18 zaplanowano uroczystą mszę świętą w intencji “Zamordowanych i Ich Rodzin” w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie. Natomiast o 19:00 odbędzie się już po raz siódmy Publiczne Odczytywanie Nazwisk Ofiar Obławy Augustowskiej “Przywróćmy Im twarze i imiona”.

Obława Augustowska, zwana też „Małym Katyniem”, była największą zbrodnią dokonaną na Polakach po II wojnie światowej.

Z kolei 16 lipca odbędą się obchody rocznicowe Obławy Augustowskiej. W niedzielę (16.07), o godzinie 11:00 odbędzie się Msza Święta w kościele pod wezwaniem świętej Anny w Gibach, a następnie udamy się pod Pomnik Ofiar Obławy Augustowskiej oddać hołd pomordowanym Patriotom. Całość zakończy wspólna agapa w hali sportowej.

Dzień wcześniej, w sobotę (15.07) odbędzie się rajd rowerowy śladami Ofiar Obławy Augustowskiej i rekonstrukcja historyczna przy świetlicy w Zelwie, a w piątek (14.07) o 19:00 wieczornica przy Gminnym Ośrodku Kultury.

Od jesieni 2021 r. Instytut Pileckiego tworzy w Augustowie Muzeum Obławy Augustowskiej. Ma ono funkcjonować pod nazwą Dom Pamięci Obławy Augustowskiej. Mieścić się będzie w wykupionym przez rząd Polski byłym budynku NKWD-UB-MO, nazywanym powszechnie „Domem Turka”. Przy Domu powołano społeczny organ doradczy dyrektora Instytutu Pileckiego – Radę ds. Upamiętnienia Obławy Augustowskiej. 20 lutego 2023 r., dyrektor Instytutu Pileckiego prof. Magdalena Gawin wręczyła Akty Powołania kilkunastu członkom tej Rady, m.in. przyjaciółce Festiwalu Filmowego NNW dr. Teresie Kaczorowskiej.

Podczas Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni Drzwi do Wolności wręczaliśmy m.in.
księdzu Stanisławowi Wysockiemu – prezesowi Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej oraz Danucie i Zbigniewowi Kaszlej – pochodzącym z Augustowa historykom, pasjonatom upowszechniania wiedzy o Obławie Augustowskiej, którzy zebrali niezliczoną liczbę świadectw.

Źródło: Facebook/GminaGiby

Źródło: Facebook, Instytut Pileckiego. Gmina Giby.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej