Unikatowe eksponaty związane z mordem katyńskim trafiły do Muzeum w Kołobrzegu

przez Monika Tarka-Kilen

Stowarzyszenie Katyń przekazało Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu pamiątki odnalezione podczas ekshumacji polskich oficerów zamordowanych przez Rosjan w Charkowie. Przedmioty znaleziono w grobach Polaków podczas badań w 1995 roku. Wtedy uczestniczyła w nich Ewa Gruner-Żarnoch prezes Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie, która szukała tam swojego ojca.

W poniedziałek na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych zaprezentowano oraz przekazano pamiątki z Katynia do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Prezes Szczecińskiego Stowarzyszenie Katyń wchodzącego w skład Federacji Rodzin Katyńskich – pani Jolanta Turlińska-Kępys – przekazała na ręce dyrektora Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Aleksandra Ostasza kilkadziesiąt artefaktów, wydobytych podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych w 1995 roku w Charkowie. Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu podkreśla, że nierzadko są to pamiątki bardzo osobiste:

To zbiór absolutnie unikalnych rzeczy, których nigdy byśmy nie kupili czy nie znaleźli.

Wśród przedmiotów są m.in. sygnet, zegarek oraz ryngraf zamordowanego w Charkowie porucznika rezerwy Juliana Grunera, łuski po nabojach, sznur służący do krępowania rąk jeńca przed strzałem w potylicę czy bagnet służący do spychania lub dobijania ofiar. Przekazano także fotografie rodzinne Józefa Zyblewskiego, starszego posterunkowego Policji Państwowej. Wszystkie artefakty trafią w najbliższym czasie na wystawę stałą muzeum, poświęconą zbrodni katyńskiej.

Ekspozycja znajduje się w kołobrzeskim muzeum w części wystawy poświęconej martyrologii Narodu Polskiego i nosi tytuł „Zbrodnia nie ukarana. Katyń 1940”. Impulsem do rozbudowy tej części wystawy była odbudowa zainicjowana przez Starostę Kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego ,,Sybirackiego Wagonu Pamięci” (otwarcie w 2018 roku) oraz podpisanie w 2021 roku porozumienia o współpracy ze Stowarzyszeniem Katyń w Szczecinie, które wchodzi w skład Federacji Rodzin Katyńskich. Stowarzyszenie, oprócz licznych materiałów, przekazało wtedy do muzeum również 20 sztuk dwustronnych banerów (wielkości 3,3 x 1,7 m) z tzw. listą katyńską. Banery z nazwiskami ponad 14 tysięcy polskich jeńców wojennych, którzy zostali zamordowani lub pochowani w Katyniu, Miednoje i Charkowie są prezentowane w sezonie letnim na terenie muzeum na dużych metalowych stelażach i prowadzą do “Sybirackiego Wagonu Pamięci”.

Katyń 1940 – to tytuł nowej, stałej ekspozycji w Kołobrzeskim Muzeum Oręża Polskiego. Na niej poruszająca scena mordu polskiego żołnierza strzałem w tył głowy, oddanym przez NKWD-zistę i wielkie banery z nazwiskami ponad 14 tysięcy polskich jeńców wojennych, którzy zginęli w Katyniu i innych miejscach kaźni.

Źródło: Polskie Radio Koszalin, miastokolobrzeg,pl, Facebook.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej