Kobiety w Powstaniu Styczniowym, kwiat nieśmiertelnika i inne ciekawostki na wystawie w Warszawie

przez Monika Tarka-Kilen

Czy kosa była lepsza od karabinu? W jaki sposób kobiety brały udział w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? Na te i inne pytania odpowiada multimedialna wystawa Muzeum Historii Polski „Powstali 1863–64”, którą od 10 maja można obejrzeć w Warszawie.

Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 10 maja zaplanowano uroczysty wernisaż wystawy.

Ekspozycja jest dostępna zarówno w polskiej, jak i angielskiej wersji językowej. Składa się z dwóch części. Pierwsza z nich, to faktograficzna opowieść o insurekcji 1863–1864, począwszy od przedstyczniowych manifestacji, przez przebieg walk, udział w nich wybranych postaci oraz różnych grup społecznych, po doniesienia światowej prasy o wydarzeniach, powstańczą modę z epoki i pamięć o zrywie.

Drugim, największym i najbardziej spektakularnym, elementem wystawy jest rotunda w multimedialnej formie prezentująca wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego oraz opowieści o ludziach związanych z ruchem insurekcyjnym. Oparte są o wspomnienia, relacje, źródła archiwalne, dokumenty.

Podczas zwiedzania widzowie, również ci najmłodsi, będą mieli okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci. Wystawie towarzyszy pakiet edukacyjny.

Mimo że powstańcy ostatecznie przegrali, przypominamy dzisiaj tamte dwa lata tragicznej walki, aby uczcić tych, którzy poświęcili lub ryzykowali życie i z bronią w ręku zmagali się o wolność ojczyzny. Ich ofiara stała się inspiracją dla pokolenia 1918 roku, które odzyskało niepodległość i nie powinna zostać zapomniana również przez nas

– podkreśla Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

Dodaje, że Powstanie Styczniowe było testamentem dawnej Rzeczypospolitej.

Na powstańczej pieczęci widnieją trzy herby: polski, litewski i ruski oraz napis „Równość, wolność, niepodległość”. To ważny symbol. Powstanie Styczniowe bowiem to zryw nie tylko polski, ale taki, w którym ramię w ramię przeciwko Moskalom stanęli Polacy, Litwini i Rusini.

Wystawa będzie czynna od 10 do 16 maja 2023 r., w godz. 11-19 (wszystkie dni tygodnia) na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (ul. Krakowskie Przedmieście 15). Wstęp jest wolny.

Źródło: Muzeum Historii Polski, gov.pl.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej