Zmarł jedyny męski potomek rodu Piłsudskich

przez Monika Tarka-Kilen

Zmarł jedyny męski potomek rodu Piłsudskich, wnuk Bronisława Piłsudskiego Kazuyasu Kimura. Miał 70 lat. O śmierci Kimury poinformowało Muzeum Tatrzańskie, z którym Kimura był zaprzyjaźniony.

Muzeum poinformowało o śmierci Kazuyasu Kimury podkreślając, że Japończyk dbał o pamięć po swoim dziadku Bronisławie. Piłsudski był etnografem i badaczem kultury Dalekiego Wschodu, a także starszym bratem Józefa Piłsudskiego.

Kiedy (Kazuyasu Kimura) odwiedzał Zakopane, wędrował na jego symboliczny grób na Pęksowym Brzyzku. Utrzymywał stałe relacje z Muzeum Tatrzańskim – skierował do nas list okolicznościowy na 100-lecie istnienia placówki – powiedziała szefowa działu etnografii Muzeum Tatrzańskiego Anna Kozak. “Był jedynym męskim potomkiem rodu Piłsudskich

– podało muzeum w komunikacie.

Kimura o swoim dziadku usłyszał dopiero w latach 80. XX wieku. Zawiłe losy Bronisława Piłsudskiego, który w Zakopanem w latach 1906-1914 tworzył zbiory etnograficzne dla Muzeum Tatrzańskiego, zawiodły go aż na daleki Sachalin. Trafił tam za udział w spisku mającym na celu zamach na cara Aleksandra III – został skazany na 15 lat ciężkich prac na Sachalinie. Tam zetknął się z ludem Ajnów, a po 10 latach zesłania kara została zamieniona na nakaz osiedlenia się na Dalekim Wschodzie. Piłsudski zajął się badaniami nad tamtejszymi ludami, dzięki czemu ocalała ich kultura. Dokonał m.in. w 1903 r. nagrań mowy Ajnów na woskowych wałkach Edisona.

Bronisław Piłsudski ożenił się z krewną wodza Ajnów Shinhinchou, z którą miał dwoje dzieci: syna o imieniu Sukezo i córkę Kyou.

Kazuyasu Kimura dowiedział się o swoim dziadku dopiero w latach 80., 10 lat przed śmiercią swojego ojca Sukezo. Odwiedził Zakopane kilka razy. Pod Giewontem był obecny m.in. na otwarciu wystawy w Muzeum Tatrzańskim w 2016 r., poświęconej jego dziadkowi Bronisławowi. Na ekspozycji można było wówczas oglądać Piłsudskiego wśród Ajnów. Ostatni raz Kimura gościł w Zakopanem cztery lata temu. Był m.in. na Kasprowym Wierchu.

W tym roku na Festiwalu Filmowym NNW gościli filmowcy z Japonii, którzy pokazali swój film opowiadający o walce o zachowanie pamięci o Ajnu – “Repatriacja przodków. 85 lat później szczątki Ajnów wracają do Kineusu Kotan”  reżyseria: Tomoaki Fujino.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej