Poszukiwacze Patentów Odc. 1 “Magnetofon reporterski Nagra”

przez Monika Tarka-Kilen

Cykl „Poszukiwawcze Patentów”

Cykl „Poszukiwacze Patentów” to projekt opisujący fascynujące losy polskich wynalazków, które zachwyciły i podbiły świat. Składa się on z 6 odcinków utrzymanych w konwencji przygodowego kina akcji. W rolę odkrywców wcielają się znane osobowości telewizyjne – Katarzyna Trzaskalska i Krzysztof Ziemiec. To oni, jako poszukiwacze patentów, starają się odnaleźć źródło inspiracji dla twórców różnego rodzaju wynalazków. Felietony obudowane są komentarzami naukowców, ekspertów i osób ze świata kultury.

Pomysłodawcą i twórcą projektu jest Arkadiusz Gołębiewski, prezes Stowarzyszenia Scena Kultury. Premiera serii odbyła się 14 października 2020 r. podczas ogólnopolskich obchodów Dnia Edukacji Narodowej.

Partnerami edukacyjnymi projektu „Poszukiwacze Patentów” są Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej.

Polskie wynalazki, które podbiły świat 

Jeden z odcinków „Poszukiwaczy Patentów” opowiada o niezwykłym urządzeniu – reporterskim magnetofonie Nagra, którego wynalazcą był Stefan Kudelski. Stworzył on serię profesjonalnych magnetofonów wykorzystywanych na całym świecie przez reporterów radiowych, telewizyjnych czy przedstawicieli świata filmowego.

Oglądając cykl „Poszukiwacze Patentów”, widzowie poznają także historię przedwojennego samochodu CWS T1 Tadeusza Tańskiego, który można było naprawiać za pomocą jednego klucza, a także dowiedzą się, że klucz wiolinowy był inspiracją do wynalezienia spinacza biurowego. Wymyślił go Józef Hofmann – polski pianista i kompozytor.

Wszystkie odcinki „Poszukiwaczy Patentów” są dostępne na naszej stronie.

Odcinek 1. Magnetofon Nagra. Wynalazek, który poleciał na Księżyc.

Magnetofon Nagra – legendarny, polski wynalazek opisujemy w pierwszym odcinku “Poszukiwaczy Patentów”. Autorem przełomowego odkrycia jest polski inżynier i elektronik, mieszkający w Szwajcarii, Stefan Kudelski. Magnetofon Nagra zdobył popularność wśród reporterów na całym świecie, jako pierwszy przenośny magnetofon o profesjonalnych parametrach.

Znanych jest wiele polskich wynalazków. Magnetofon reporterski Kudelskiego bez wątpienia do nich należy. On akurat studiował w Szwajcarii, miał szczęście być po tamtej stronie rynku. poza tym, był już dobry technicznie. Gdyby Kudelski projektował w Polsce, o jego pomysłach nikt by nie usłyszał… Magnetofon reporterski był zupełnie przełomowy. Z tego względu, że takie rozwiązania istniały już na rynku. Natomiast Kudelski zrobił to jeszcze lepiej i dzięki temu osiągnął znaczny sukces na rynku – zauważa nasz gość Piotr Naszkowski – wynalazca, elektronik, informatyk.

Ze względu na niezawodność i jakość dźwięku Nagra zyskała ogromną popularność w przemyśle filmowym, szczególnie w Stanach Zjednoczonych.

Nagra Kudelskiego to jest profesjonalny magnetofon do nagrywania dźwięku na planie filmowym. Ja spotkałem się z Nagrą w szkole filmowej w latach 90-tych. Mimo, że sprzęt został wynaleziony 30 lat wcześniej, nadal działał świetnie i był niezawodny – wspomina Grzegorz Pacek, reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych.

To magnetofon tej firmy zarejestrował rozmowę amerykańskiego prezydenta Richarda M. Nixona, która stała się podstawą słynnej tzw. Afery Watergate w latach siedemdziesiątych. W wyniku ujawnienia nagrań prezydent Nixon musiał ustąpić z urzędu.

Jednocześnie wiele osób w Polsce nie zdaje sobie sprawy z istnienia wynalazku Stefana Kudelskiego – zauważają nasi goście.

Powszechna wiedza Polaków o wynalazkach naszych rodaków jest niewielka, niestety. Bardzo się cieszę, że powstaje program “Poszukiwacze Patentów”. Mam nadzieję, że wszyscy usłyszymy o wynalazkach, za którymi stoją Polacy.

Polski wynalazca był prekursorem radia i telewizji i to on wynalazł mikrofon. Nazwa szwajcarskiej firmy „Nagra” pochodzi od słowa „nagranie” właśnie – mówi Edyta Demby – Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP.

Dużym atutem wynalazku Stefana Kudelskiego była znakomita jakość dżwięku. Dla artystów to ona ma szczególne znaczenie.

Ilu muzyków odeszło bez pozostawienia własnych nagrań, a wielka szkoda. Talent nie został utrwalony, a przez to – nie dostąpił uwielbienia kolejnych pokoleń. Powstanie „Nagry” było przełomem! Wiem, że również prezydent Nixon w trakcie afery Watergate został nagrany „Nagrą” – kwituje Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa.

Gdyby nie było nagrań, nie wiedzielibyśmy, jak śpiewał Caruso, jak śpiewał Kiepura. Kamery już wtedy kręciły filmy operowe i filmy muzyczne – dodaje artystka.

Magnetofon Nagra zdobył nie tylko popularność, ale także renomę, czyli uznanie ze strony profesjonalistów. Fachowcy docenili szczególnie doskonałą jakość wykonania i niezawodność w każdych warunkach.

Innowacja jest bardzo popularnym zwrotem, często nadużywanym – bez nadawania mu głębszej treści. Sprawa jest bardzo poważna: być innowacyjnym znaczy – być zwycięzcą. Różnica, między zwycięzcami i pokonanymi w tym wyścigu cywilizacyjno-gospodarczym sprowadza się głównie do tego, w jakim stopniu jesteśmy w stanie zaproponować coś nowego – mówi prof. Michał Kleiber, mechanik, informatyk, nauczyciel akademicki, profesor nauk technicznych.

Aż do lat 90 XX w. kolejne modele magnetofonów i profesjonalnych rejestratorów dźwięku Nagra były liderami branży. Przez cztery dziesięciolecia!

Partnerami edukacyjnymi są Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej.

Partnerami medialnymi są TVP ABC, Polskie Radio 24 (PR), tygodnik Sieci, wPolityce.pl, TiO, Czas Ciechanowa.

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “Kultura w Sieci”.

Projekt zrealizowało Stowarzyszenie Scena Kultury.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej