Kadry z animowanego filmu “Chłopi” kontra rzeczywistość XX wieku

przez Monika Tarka-Kilen

Chętni na spacer z historią? Do 31 października czynna będzie wystawa plenerowa „Chłopi w Archiwum”, zorganizowana przez Archiwum Państwowe w Warszawie we współpracy z Breakthru Films. Można ją oglądać bezpłatnie na murach warszawskiego Barbakanu.

Powieść Władysława Reymonta uważana była przez wielu zagranicznych recenzentów za przewodnik po polskiej duszy. Po naszych zwyczajach, tradycjach i zmorach. Na wystawie kadry z animowanych „Chłopów” zestawiono z dokumentami, księgami, zdjęciami, gazetami, wycinankami, pocztówkami.

Po Nagrodzie Nobla dla W.S. Reymonta zagraniczni recenzenci pisali, że jego „Chłopi” to przewodnik po polskiej duszy i tradycjach. Na wystawie Archiwum Państwowego w Warszawie przypomną o tym zdjęcia, dokumenty, obrazy, wycinanki i filmowe fotosy.

„Chłopi” Władysława Stanisława Reymonta to jedna z najbardziej znanych polskich powieści, od lat będąca w kanonie lektur szkolnych. Zekranizowano ją pierwszy raz jeszcze zanim Reymont otrzymał literacką Nagrodą Nobla. Ten czarno-biały film powstał w roku 1922, niestety taśma się nie zachowała.

Kolejna ekranizacja powstała w 1972 roku: to słynny serial, mający też skróconą wersję kinową.

W roku 2023 powieść Reymonta doczekała się nowej adaptacji. To pełnometrażowy film animowany zrealizowany techniką malarską, w oparciu o nagrania z żywymi aktorami. Wyreżyserowała go Dorota Kobiela, twórczyni nominowanego do Oscara i do Złotego Globu dzieła „Twój Vincent”.

Na wystawie kadry z animowanych „Chłopów” zestawiono z archiwaliami z zasobów Archiwum Państwowego w Warszawie. Opowiadają one o tamtej epoce i jej bohaterach. O życiu chłopów, o ich folklorze i tradycjach. O Reymoncie, jak też o sztuce Młodej Polski, która wywarła wyraźny wpływ i na autora powieści, i na najnowszą ekranizację. “Chłopi” wchodzą na ekrany kin w połowie października.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej