NKWD skazało go na zapomnienie, o jego grób dbali mieszkańcy wsi. Żołnierz AK Antoni Steciuk doczeka się uroczystego pochówku

przez Monika Tarka-Kilen

Rozstrzelany przez NKWD w 1944 roku plutonowy Armii Krajowej Antoni Steciuk będzie miał w końcu swoje stałe miejsce spoczynku. Żołnierz, którego NKWD pochowało w ukryciu i skazało na zapomnienia a jego grób zrównało z ziemią 17 listopada zostanie uroczyście pochowany pod Falenicą w asyście wojskowej. Nie został zapomniany dzięki mieszkańcom przysiółka Wilcza Góra w kolonii Borków, którzy pamiętali gdzie plutonowy został pochowany.

Plut. Antoni Steciuk, pochodzący spod Tarnopola na Podolu, był żołnierzem Armii Krajowej a potem 10 pułku piechoty 1 Armii Wojska Polskiego. W październiku 1944 r. jego oddział stacjonował w Zagoździu koło Radości pod Warszawą. Plutonowy został zatrzymany przez patrol sowiecki, osądzony przez Trybunał Wojenny NKWD w Radości i skazany na śmierć. Rozstrzelano go nad ranem 14 października 1944 r. Jego ciało wrzucono do płytkiej mogiły, którą zamaskowano. Pod groźbą represji zakazano komukolwiek upamiętniać zamorodwanego, a grób zrównano z ziemią.

Po wojnie jego grób, dzięki opiece mieszkańców przysiółka Wilcza Góra w kolonii Borków, przetrwał 77 lat. Z inicjatywy działaczy społecznych z Kolonii Borków i z Falenicy, w grudniu 2021 r. został ekshumowany przez ekipę Instytutu Pamięci Narodowej, Szczątki Antoniego Steciuka zostały zabezpieczone.

17 listopada, po 77 latach, żołnierz Wojska Polskiego plutonowy Antoni Steciuk spocznie na Cmentarzu Wojennym w Aleksandrowie koło Falenicy. Uroczystość pogrzebowa będzie połączona z asystą honorową Wojska Polskiego. Uroczystości rozpocznie o godz. 11:00 Msza Święta w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w intencji śp. Antoniego Steciuka (ul.Narcyzowa 18) . Potem o godz. 12.30, na cmentarzu parafialnym w Aleksandrowie-Falenicy, przy ul. Złotej Jesieni będzie miał miejsce uroczysty pochówek (kwatera wojenna B).

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej