Jerzy Połomski – lekarze do końca walczyli o jego życie

przez Monika Tarka-Kilen

Nagrał erotyk, miał zieloną kartę w USA, ale ją zwrócił, w plebiscytach pobijał popularnością Mieczysława Fogga czy Czesława Niemena.  Jerzy Połomski zmarł w wieku 89 lat. O śmierci piosenkarza poinformowała 14 listopada 2023 roku wieczorem jego menadżerka Violetta Lewandowska. “Dzisiaj wieczorem w warszawskim szpitalu przy ul. Wołoskiej w Warszawie zmarł Jerzy Połomski. Był i niezwykłym artystą i niezwykłym człowiekiem. Wyjątkową osobowością. Wielki żal i wielka strata dla polskiej kultury”.

Artysta zmarł o po godzinie 19-stej w szpitalu. Jego stan zdrowia był poważny. Co tak naprawdę się stało? Jaki był powód śmierci Jerzego Połomskiego? Zdradziła to jego managerka.

Miał infekcję. Jego organizm nie poradził sobie z zakażeniem, które wdarło się do jego organizmu. Trudno mi teraz dokładnie powiedzieć. Wiem, że lekarze do końca o niego walczyli. Niestety się nie udało.

Jerzy Połomski został pochowany 23 listopada na Powązkach

Jerzy Połomski wyraził jeszcze za życia życzenie, żeby zostać pochowanym obok swojej siostry. Nie miał żony ani bliższej rodziny dlatego zdecydował, że chce spocząć ze swoją siostrą Jadwigą Pająk, która zmarła w lipcu tego roku w wieku 92 lat i została pochowana w grobie wykupionym wcześniej przez artystę. Kilka lat temu Jerzy Połomski kupił kwaterę przy Alei Zasłużonych na Starych Powązkach w Warszawie. Nagrobek zgodnie z wolą pana Jerzego ma być klasyczny, ale elegancki, powiedziała w jednym z wywiadów pani Violetta Lewandowska i dodała, że prawdopodobnie na płycie będzie postać artysty z mikrofonem.

Pogrzeb pana Jerzego odbył się 23 listopada o godzinie 13:30. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kościele Św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu 3 o godzinie 11.30. Po mszy żałobnicy przeszli na Cmentarz Powązkowski, gdzie o godzinie 13.30 nastąpiło odprowadzenie do grobu rodzinnego w Alei Zasłużonych. Pogrzeb miał charakter państwowy.

Jerzy Połomski pochodził z Radomia

Jerzy Połomski urodził się 18 września 1933 roku w Radomiu jako Jerzy Pająk. Choć znany jest głównie jako piosenkarz, z wykształcenia była aktorem. Ukończył Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, gdzie nad warsztatem aktorskim pracował pod okiem Stanisławy Perzanowskiej i Ireny Kwiatkowskiej. Pobierał też lekcje śpiewu – u Wandy Wermińskiej i Marii Mokrzyckiej. Interpretacji piosenek uczył go wybitny Ludwik Sempoliński.

Połomski jako aktor zadebiutował w Teatrze Buffo w 1957 roku, gdzie zagrał m.in. w składankach satyrycznych. Karierę solisty rozpoczął w 1959 roku z utworem “Podwieczorek z piosenką”. Szczyt popularności osiagnął w latach 60 i 70. Jego najpopularniejsze utwory to jak: “Cała sala śpiewa”, “Daj”, “Bo z dziewczynami” czy “Komu piosenkę?”.

Od lipca 2021 artysta mieszkał w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

Ciekawostki o Jerzym Połomskim. Jerzy Połomski jakiego nie znacie
 • Jerzy Połomski zdobył tytuł technika budowlanego. Uczył się w Technikum Budowlanym w Radomiu, a w Warszawie chciał studiować architekturę. Na wymarzone studia nie dostał się przez to, że nie miał preferowanego w PRL-u pochodzenia chłopskiego lub robotniczego.
 • Na studiach jego wykładowca Ludwik Sempoliński zaproponował mu zmianę nazwiska na bardziej sceniczne i doradził, by poświęcił się muzyce, nie aktorstwu.
 • Grał role dramatyczne, m.in. Poetę w Weselu Stanisława Wyspiańskiego, króla Jana Kazimierza w Mazepie Juliusza Słowackiego, tytułową rolę w sztuce Maksyma Gorkiego Jegor Bułyczow i inni.
 • W 1958 roku zajął drugie miejsce w plebiscycie Polskiego Radia na najpopularniejszego polskiego piosenkarza. Podobno słuchacze oddali na niego najwięcej głosów, ale dyrektor Władysław Szpilman zdecydował, że nie wypada, by taki młokos wyprzedził sławnego Mieczysława Fogga, i to jemu przypadło zwycięstwo
 • Już jako student aktorstwa zyskał popularność, która rosła z każdym rokiem. Jednym z jej przejawów było zwycięstwo w ankiecie Szpilek, w której dostał 18,4% głosów, więcej niż m.in. Czesław Niemen, Wojciech Młynarski, Marek Grechuta i Mieczysła Fogg.
 • Miał w repertuarze m.in. utwór Upamiętnienie ze słowami wiersza Wisławy Szymborskiej.
 • Połomski spędził kilka lat w Stanach Zjednoczonych, do których wyjechał w grudniu 1981 roku w ramach trasy koncertowej. Dostał zieloną kartę, ale gdy tylko zniesiono stan wojenny w Polsce, oddał ją, ku ogromnemu zdziwieniu konsula, i zdecydował się na powrót do kraju.
 • Longplay Daj (1970), którego tytułowa piosenka ze słowami Adama Kreczmara i muzyką Jerzego Andrzeja Marka została okrzyknięta przez prasę pierwszym polskim zaśpiewanym erotykiem.
 • Z młodymi wykonawcami śpiewał swoje przeboje: z Big Cyc Bo z dziewczynami, z Tatianą Okupnik Bo z dziewczynami (finał plebiscytu Viva Najpiękniejsi, 2008), z Anną Wyszkoni Nie zapomnisz nigdy (56. FPP Opole), z Damianem Ukeje Bo z dziewczynami (Sylwester z Dwójką, wrocławski rynek, 2012).
 • Miał dobre serce i chętnie pomagał. Brał udział w akcjach i koncertach charytatywnych, m.in. organizowanych przez fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko. Występował również podczas krakowskich koncertów Granie na szczekanie, z których dochód był przeznaczony na pomoc bezdomnym zwierzętom.
 • W latach 70. sugerowano, że Jerzego Połomskiego łączy poważne uczucie z gwiazdą telewizji Edytą Wojtczak. Artysta i prezenterka byli po prostu przez wiele lat przyjaciółmi.
 • Piosenkarz nigdy się nie ożenił. Chociaż w czasach PRL w mediach często pojawiała się plotka, jakoby artysta potajemnie wziął ślub w USA z bogatą Amerykanką, która rzekomo wyrzuciła go później z mieszkania.
 • Przez lata uchodził za sceniczny wzór elegancji, idealnej aparycji i doskonałej dykcji, a jednak miał ma punkcie swojego wyglądu wiele kompleksów. Niejednokrotnie porównywał swoją urodę do… chomika.
 • Przez lata spekulowano, czy Jerzy Połomski występuje w peruce. Jakiś czas temu w rozmowie z “Super Expressem”  przyznał się do tego mówiąc, że zdecydował się na to po przyjeździe z Radomia do Warszawy: “Ludzie mówili: »Ma perukę na głowie – co to jest za artysta?«, a ja musiałem się trochę ratować. Bez peruki nie wychodziło mi jako amantowi, a głos miałem właśnie jak amant. Nie robiło mi to żadnej różnicy, nie robiłem z tego sprawy, nigdy w sumie o tym nie mówiłem, teraz robię to po raz pierwszy” –powiedział Jerzy Połomski.

 

Źródło: Wikimedia Commons, Polsat News, Plejada. se.pl.

Młodzieżowa Akademia Filmowa Festiwalu NNW i koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej 19 listopada w Lublinie

Marek Probosz z Norwidem na Broadwayu – “Moja misja Polska trwa!”

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej