Wydarzenia Brzeskie w pierwszym rock’n rollowym komiksie w Polsce

przez Monika Tarka-Kilen

11 listopada, czyli w Święto Niepodległości odbędzie się premiera pierwszego rock’n’rollowego komiksu historycznego. To wyjątkowe połączenie historii, komiksu i muzyki opowiada o Wydarzeniach Brzeskich z 1966 roku, oparte na dokumentach IPN. Na pomysł wpadł pochodzący z Brzegu zespół IRYDION reprezentujący niezależną scenę muzyczną.

W 1966 roku w Brzegu mieszkańcy miasta stanęli przeciwko komunistycznej władzy, w obronie swoich księży. Kobiety, młodzież i dzieci przez dwa dni stawiali opór oddziałom ZOMO sprowadzonym z całego regionu kraju. Zdaniem historyków była to najostrzejsza konfrontacja z PRL-owską władzą w Polsce w latach 1956-1968 nazwana Wydarzeniami Brzeskimi.

Za historię, o której mało kto wie, a jeszcze mniej chce pamiętać, wzięli się przedstawiciele niezależnej sceny muzycznej, czyli zespół IRYDION, który pochodzi właśnie z Brzegu. Krzysztof Kubik i Grzegorz Bukowski zaprosili do współpracy rapera BASTIEGO.

Na podstawie archiwalnych dokumentów IPN powstał fabularny scenariusz komiksu, do którego rysunki stworzył znany z charakternej i bezkompromisowej kreski – JAKUB KIJUC, twórca m.in. z serii komiksów patriotycznych „JAN HARDY”. Oryginalne fotografie z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej pokazujące mieszkańców Brzegu stawiających opór władzy można zobaczyć także w teledysku, który powstał w ramach projektu. To wyjątkowa gratka, nie tylko dla mieszkańców Brzegu. To historia, którą powinni poznać wszyscy.

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej