Rocznica obalenia Muru Berlińskiego. Co warto o nim wiedzieć?

przez Monika Tarka-Kilen

“A mury runą (…) i pogrzebią stary świat” – śpiewał Jacek Kaczmarski. W nocy z 9 na 10 listopada 1989 padł Mur Berliński – jeden z najbardziej znanych symboli “zimnej wojny”.  Miał być Antyfaszystowskim Murem Ochronnym. Istniał 28 lat.

Władze Niemieckiej Republiki Demokratycznej otworzyły granice z Berlinem Zachodnim jako reakcje na “Jesień Ludów” czyli masowe protesty ludności państw bloku wschodniego zapoczątkowane obradami Okrągłego Stołu w Polsce.

Ciekawostki na temat Muru Berlińskiego

– Całkowite odgrodzenie Berlina Zachodniego od NRD zajęło tylko dwa tygodnie. W tym czasie rozwinięto ogrodzenie z drutu kolczastego wokół miasta oraz postawiono betonowy i ceglany mur na całej długości granicy wewnątrz miasta.

– Mur Berliński miał aż 156 kilometrów, 186 wież obserwacyjnych, 259 stanowisk strzeżonych przez psy i 20 bunkrów. Strażnicy byli zobowiązani do użycia broni palnej w przypadku prób nielegalnego przekroczenia granicy. W czasie normalnego dnia służby granicy pilnowało 2300 żołnierzy.

– W przekazie propagandowym NRD mur nosił nazwę Antifaschistischer Schutzwall czyli antyfaszystowski wał ochronny.

– Pod koniec istnienia muru w jego pobliżu odbyły się koncerty znanych gwiazd muzycznych, które wyrażały swój sprzeciw wobec dzielenia narodu niemieckiego.

– W pobliżu muru koncertowali David Bowie, Bruce Springsteen.

– Od momentu upadku muru, czyli po 9 listopada, kontrole graniczne i patrole odbywały się na starych zasadach. W Murze pojawiało się jednak coraz więcej wyrw, które na początku sumiennie naprawiano ale z czasem zaniechano i tego.

– Nadal nie znana jest liczba ofiar Muru Berlińskiego.

– Jedyną ofiarą Muru Berlińskiego spoza Niemiec był 24-letni Polak Franciszek Piesik, który utonął przy próbie ucieczki do Berlina Zachodniego w jeziorze Nieder Neuendorfer See

– 13 czerwca 1990 na Bernauer Straße rozpoczęto oficjalną rozbiórkę muru.

Źródło: Wikimedia Commons. Facebook.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej