Elżbieta Królikowska-Avis uhonorowana w Łochowie Drzwiami do Wolności Festiwalu Filmowego NNW

przez Monika Tarka-Kilen
Opozycjonistka, więziona za swoją działalność w latach 70-tych, działaczka “Solidarności” Elżbieta Królikowska -Avis a także Krystyna Czajkowska – żona Żołnierza Wyklętego śp. kpt. Mariana Czajkowskiego ps. „Dym” i Józef Gross – szykanowany przez lata syn ofiary masakry w Zieluniu k/ Żuromina, zostali uhonorowani podczas sobotniej Gali Retrospektyw Festiwalu NNW w Łochowie.
Festiwal Filmowy NNW w trasie po Polsce. Po zakończeniu X Lubelskiej Retrospektywy przyszła pora na spotkanie w Łochowie, gdzie podczas Uroczystej Gali 22 października 2022 roku uhonorowani zostali kolejni bohaterowie. W czasie dwudniowej Retrospektywy 21 i 22  października, odbyły się warsztaty filmowo-historyczne dla młodzieży, wystawa “O Misiu Wojtku”, projekcje filmów “Ostatni rozdział”, “Żwirko i Wigura. 15 dni chwały” oraz “1939. Oblężenie Warszawy” – nagrodzonego w tym roku w Gdyni Złotym Opornikiem za najlepszy film w kategorii Dokument Polski. Publiczność w Łochowie miała też okazję spotkać się z reżyserem nagrodzonego dokumentu Eugeniuszem Starky.
Podczas Uroczystej Gali łochowskich Retrospektyw w Gminnym i Miejskim Ośrodku Kultury, uhonorowaliśmy kolejnych bohaterów walki o niepodległość oraz ich rodziny – wspierające, walczące o pamięć, w czasach komunistycznych szykanowane.

Drzwi do Wolności otrzymała:

Pani Elżbieta Królikowska – Avis.
Od października 1968 roku była członkiem niepodległościowej organizacji RUCH. Przepisywała i kolportowała “Biuletyn” i „Wiadomości”:. Była łączniczką ośrodków łódzkiego i warszawskiego, przewoziła nielegalne materiały. Werbowała nowych członków i zbierała składki na cele organizacyjne. Zaangażowana w akcję podpalenia Muzeum Lenina w Poroninie w proteście przeciw hałaśliwym i manifestacyjnym obchodom 100-lecia jego urodzin. Została za to w 1971 roku skazana na 2 lata więzienia. Karę odbywała m.in. w Fordonie pod Bydgoszczą, najcięższym więzieniu dla kobiet. W 1980 roku, jako dziennikarka tygodnika “Film”, zaangażowała się w działalność na rzecz SOLIDARNOŚCI, za co w stanie wojennym została wyrzucona z pracy. Do dziś zaangażowana w działalność na rzecz środowiska opozycji niepodległościowej .

Sygnety Niepodległości otrzymali:

Pani Krystyna Czajkowska – żona śp. kpt. Mariana Czajkowskiego ps. „Dym”, zmarłego dwa lata temu. “Dym” działał na północnym Mazowszu w strukturze NZW, walczył w oddziale Jana Kmiołka ps. „Wir”. W 1951 roku został aresztowany przez władze komunistyczne, był więziony, przeszedł trudne śledztwo. Pani Krystyna przez lata wspierała go w działaniu na rzecz wolnej Ojczyzny biorąc na siebie wszystkie obowiązki związane z domem i rodziną, wspierała go kiedy przebywał w kolejnych więzieniach i w mrocznych czasach PRL, kiedy musiała dla bezpieczeństwa rodziny skrywać tajemnice bohaterstwa i poświęcenia swojego ukochanego męża. Dzięki jej trosce i poświeceniu Pan Marian dożył sędziwego wieku – zmarł mając 89 lat – pozostając do ostatnich lat w zdrowiu i dobrej kondycji.
Nagrodę odebrała córka pani Krystyny i pana kapitana – Teresa Czajkowska.
Pan Józef Gross – szykanowany przez lata syn ofiary masakry w Zieluniu k/ Żuromina do której doszło 6 października 1942 roku. Teraz wiemy, że Niemcy w odwecie za uwolnienie z miejscowego aresztu partyzantów m.in. Anastazego Kołodziejskiego ps. ”Gromek”, szefa oddziału organizacyjnego NZW, powiesili 20 mieszkańców Zielunia i okolicznych miejscowości. Wśród ofiar był Tadeusz Gross – ojciec Pana Józefa. Pan Józef po wojnie chciał by przetrwała pamięć o tragicznych wydarzeniach. Spotykały go za to liczne szykany, był aresztowany i zmuszany do milczenia przez UB . Prawda o tamtej akcji i hitlerowskim odwecie przez długie lata nie była powszechnie znana. Dopiero niedawno IPN po udostępnił Panu Józefowi dokumenty pokazujące prawdę o tym dlaczego władze komunistyczne przez długie lata zmuszały świadków tamtych wydarzeń do milczenia.
W czasie Gali Dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski został udekorowany Krzyżem Służby Niepodległości. Krzyże otrzymali także: pan Artur Lis, pani Władysława Deluga i pani Teresa Czajkowska. Dekoracji dokonali: pani Elżbiera Królikowska-Avis Dama Krzyża Komandorskiego z gwiazdą, pan Mirosław Widlicki Prezes Okrego W-wa Wschód Światowego Związku Żołnierzy AK i pani Agnieszka Hałaburdzin-Rutkowska z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Galę zakończył koncert barda podlaskiej Solidarności Tolka Jabłońskiego.
Serdeczne podziękowania za kolejne zaproszenie Retrospektyw Festiwalu NNW dla Pana Roberta Gołaszewskiego – burmistrza Łochowa oraz dla pana Artura Lisa – dyrektora Gminnego i Miejskiego Ośrodka Kultury w Łochowie.
Kolejne Retrospektywy Festiwalu Filmowego NNW w Ciechanowie w dniach 27-28 października 2022 roku.
Projekt Dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej