80. rocznica wymarszu armii gen. Władysława Andersa ze Związku Sowieckiego na wystawie w Muzeum II Wojny Światowej

przez Monika Tarka-Kilen

Armia gen. Władysława Andersa jest kojarzona z bohaterskim szturmem na wzgórze Monte Cassino czy ze zwycięską bitwą o Ankonę. Heroiczna walka Polaków na polach bitew nie byłaby możliwa bez ich niezłomnej woli oraz wiary w odwrócenie losów wojny. Zanim jednak polscy żołnierze zwarli szeregi i osiągnęli gotowość bojową, musieli przeżyć gehennę związaną z wymarszem ze Związku Sowieckiego. 18 października w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Wola, wiara i walka. 80. rocznica wymarszu armii gen. Władysława Andersa ze Związku Sowieckiego”.

Tysiące polskich patriotów, mimo gotowości do walki o wolność Ojczyzny, zmarło wskutek głodu, wycieńczenia i chorób jeszcze na „nieludzkiej ziemi”, już po wyjściu z sowieckiej niewoli. Wiedza o tych wydarzeniach wciąż nie jest powszechnie znana. Co więcej, część osób nie ma wręcz świadomości, dlaczego polscy żołnierze znaleźli się w ZSRS; ten wątek po 1945 r., w realiach tzw. Polski ludowej, najczęściej był zbywany milczeniem

– napisano w komunikacie na temat wystawy.

80. rocznica wymarszu z ZSRS żołnierzy dowodzonych przez gen. Władysława Andersa jest okazją, by przypomnieć losy tysięcy Polaków, którzy doświadczyli różnych wymiarów sowieckiej niewoli. Na wystawie przywołano ciąg zdarzeń, które – mimo ekstremalnie trudnych warunków – doprowadziły do uformowania silnej i odważnej armii pod biało-czerwonymi sztandarami.

Pamiętając o bohaterstwie i chwale polskiego oręża, nie można zapominać o tragicznym losie tych polskich obywateli, na których sowiecka niewola odcisnęła trwałe piętno. Wielu z nich nigdy nie dotarło na bojowe szlaki.

Dwuczęściowa wystawa pt. „Wola, wiara i walka” ukazuje dramatyczne losy polskich obywateli przebywających na zesłaniu w Związku Sowieckim, w latach 1939–1942. Zewnętrzną ekspozycję, którą będzie można zwiedzać przed wejściem głównym do MIIWŚ, tworzą mapy, zdjęcia i opisy procesu formowania się armii gen. Andersa na Wschodzie. Całość podzielono na chronologiczne bloki tematyczne, począwszy od genezy zesłania Polaków do ZSRS w 1939 r., a skończywszy na marszu po wolność w 1942 r., przez Iran i Persję. Druga część za pomocą zdjęć i wymownych eksponatów zobrazuje trudne realia życia i służby Polaków w Związku Sowieckim.

Wystawa została opracowana i przygotowana przez zespół kuratorski pracowników Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W ekspozycji wykorzystano zbiory MIIWŚ. Wernisaż wystawy „Wola, wiara i walka. 80. rocznica wymarszu armii gen. Władysława Andersa ze Związku Sowieckiego” odbędzie się 18 października 2022 r. o godz. 12:00 w holu MIIWŚ przy wejściu na wystawę główną (poziom –3). Wstęp wolny.

Źródło: mat.pras/MIIWŚ

Żródło: MIIWŚ.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej