„Gra Szyfrów” – wystawa IPN w kolejnych miastach m.in. w Końskich i Jędrzejowie

przez Monika Tarka-Kilen

„Gra Szyfrów” to projekt IPN służący nie tylko rozrywce, ale również edukacji historycznej – przybliża grającym realia wojny polsko-bolszewickiej oraz pracę i dokonania polskich kryptologów. We wtorek i środę w grę mogli zagrać mieszkańcy Końskich i Jędrzejowa.

„Gra Szyfrów” jest innowacyjnym projektem edukacyjnym przygotowanym przez Biuro Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej. To prawdopodobnie pierwsza na świecie gra komputerowa, która powstała w tak ścisłej współpracy z historykami. Jej akcja toczy się w październiku 1920 roku, gdy decydują się losy konfliktu zbrojnego z bolszewikami i przyszłość wolnej Polski. Fabuła „Gry Szyfrów” przybliża realia historyczne oraz pokazuje mało znane dokonania polskich kryptologów, którzy odegrali kluczową rolę w konflikcie polsko-bolszewickimi i wpłynęli na losy wojny.

Misje, które muszą wykonać gracze, polegają na złamaniu bolszewickiego szyfru i unieszkodliwieniu pancernych pociągów wroga. To udokumentowane wydarzenia historyczne, których przedstawienie było dokładnie konsultowane z historykami IPN. Pod okiem historyków ożywione zostały główne postacie gry oraz odwzorowane zostały wszystkie detale (jak pojazdy, wnętrza, meble, urządzenia czy stroje). Całość dopełnia pieczołowicie skonstruowana oprawa dźwiękowa. To wszystko sprawia, że „Gra Szyfrów” jest bardzo realistyczna i pozwala graczom poczuć prawdziwą atmosferę konfliktu i tamtych czasów.

“Gra Szyfrów” ruszyła w Polskę 14 września. Jak mówił wówczas na inauguracji projektu prezes IPN dr Karol Nawrocki –

Instytut Pamięci Narodowej to także Instytut Przyszłości Narodowej. Budujemy na fundamencie historii i przeszłości świadomość historyczną kolejnych pokoleń Polaków. Dzisiaj nie może zabraknąć nas w przestrzeniach, w których jest młodzież. Czy tego chcemy, czy nie, młodzież dzisiaj dużo czasu spędza w wirtualnym świecie. Tam, gdzie jest młodzież, gdzie są odbiorcy oferty historycznej, jest także Instytut Pamięci Narodowej i „Gra szyfrów”

Mobilna wystawa IPN odwiedzi w sumie 20 miejscowości w Polsce, gdzie mieszkańcy, w szczególności młodzież, będą mogli za darmo zapoznać się z ,,Grą Szyfrów”. W każdym mieście wystawa będzie gościć jeden dzień. Do Świętokrzyskiego wystawa zawita we wtorek – 11 października była w Końskich, a 12 odwiedzi Jędrzejów.

Grę można też bezpłatnie pobrać ze strony IPN, Ministerstwa Edukacji i Nauki lub z platformy Steam. Ponadto jest dostępna w Sklepie Play oraz w AppStore. Gra działa na goglach VR, PC z systemem Windows oraz urządzeniach mobilnych obsługiwanych przez iOS i Android.

Źródło: IPN, Facebook.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej