Poznaliśmy Wydarzenia Historyczne Roku 2021

przez Monika Tarka-Kilen

Muzeum Historii Polski rozdało nagrody w realizowanym już po raz 15 konkursie Wydarzenie Historyczne Roku. Wręczono nagrody główne a także nagrodę specjalną przyznaną Polakom z Kazachstanu, którzy zorganizowali konkurs historyczny “Artefakty z szafy – historia o moich przodkach ukryta w przedmiotach”.

W 15. edycji tego plebiscytu zgłoszono blisko 200 przedsięwzięć, z których jury pod przewodnictwem prof. Jolanty Choińskiej-Miki wybrało 15. Finalistów wyłoniono w głosowaniu internetowym.

Bez rozumienia historii nie rozumiemy tego, co dzieje się dzisiaj. Dlatego tak ogromne znaczenie ma to, co robią instytucje, stowarzyszenia, muzea, które zajmują się jej popularyzowaniem

– powiedział w niedzielę dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro. Dodał, że celem konkursu organizowanego przez MHP jest docenianie tych, którzy poświęcają swój czas i energię na promowanie historii.

Wszystkie projekty biorące udział w konkursie to najlepsze z tych, które promowały historię w ubiegłym roku.

Pierwsze miejsce w kategorii „Wystawa” przypadło ekspozycji „Miasto-Moda-Maszyna” zorganizowanej przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Za najlepsze wydarzenie edukacyjne internauci uznali „Baśniowe pogranicze. W krainie legend polskich i słowackich” organizowane przez Urząd Miasta Rzeszowa.

W kategorii „Wydarzenie” pierwsze miejsce zajęło otwarcie Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu (CSE). Placówka prezentująca historię sukcesu polskich kryptologów mieści się w gmachu Collegium Martineum. Przed wojną w tym miejscu znajdowała się filia Biura Szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Pracowali w niej Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski – wybitni matematycy, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej. W CSE można zobaczyć m.in. oryginalną niemiecką „Enigmę”.

W gronie finalistów kategorii „Edukacja i multimedia” znalazły się inicjatywy: „Z Sierakowa pod Chocim. W 400. rocznicę zwycięstwa” (Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie), „Tajna misja Mazurów” (Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze”), wielkoformatowa gra planszowa „Gas Age – Epoka Gazu” (Muzeum Gazownictwa w Paczkowie) oraz Akademia Witolda Pileckiego (Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego).

Specjalną nagrodę przyznano Polakom z Kazachstanu, którzy zorganizowali konkurs historyczny „Artefakty z szafy – historia o moich przodkach ukryta w przedmiotach”, którego celem jest podtrzymanie pamięci o polskich zesłańcach.

Kolejna gala konkursu, jak zapowiedział dyrektor MHP, zostanie zorganizowana w auli budowanej obecnie siedziby muzeum na Cytadeli w Warszawie.

Źródło: MHP, Facebook, dzieje.pl.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej