Święto Śliwki w Szydłowie 13 i 14 sierpnia

przez Monika Tarka-Kilen

Święto Śliwki to największa impreza plenerowa w Szydłowie i jedno z największych tego typu wydarzeń w województwie świętokrzyskim. Na wystawach prezentowanych jest kilkanaście odmian śliwek, odbywa się pokaz suszenia śliwek starodawnym sposobem. Szydłów nazywany jest w Polsce “stolicą śliwki”.

Tradycyjne suszenie odbywa się „na laskach”. Z okazji święta Koła Gospodyń Wiejskich przygotują różnego rodzaju potrawy, a całości dopełnia duży lunapark w rynku oraz atrakcyjny program artystyczny. W tym roku gwiazdami muzycznymi na imprezie będą: zespół Golec uOrkiestra oraz Piersi.

Impreza odbędzie się na dziedzińcu Zamku w Szydłowie w woj. świętokrzyskim. Ważna informacja dla zmotoryzowanych gości, samochody należy zaparkować poza obrębem murów miejskich. Centrum Szydłowa będzie w czasie Święta zamknięte dla ruchu drogowego.

Program Święta Śliwki 2022 w Szydłowie

13 sierpnia 2022 (sobota)

14.30 Występ zespołu „Ziemia Szydłowska”
15.00 Biesiada „Show z Katarzyną Jamróz”
16.15 Biesiada „Folk Show”
17.00 Biesiada „Polskie Przeboje”
18.15 Występ zespołu Jędrusie
20.00 Koncert Golec uOrkiestra
21.30 – 24.00 Dyskoteka z DJ MaxKolankov

14 sierpnia 2022 (niedziela)

11.30 Msza święta w kościele św. Władysława
13.00 Rozpoczęcie XXIV Święta Śliwki
13.30 Biesiada „Show z Piotrem Pręgowskim”
14.30 Biesiada „Disco”
15.30 Biesiada „Polski Bigbit”
16.30 Koncert zespołu Abba Cover
18.15 koncert zespołu Baby Rock „Rok Wolności”
20.00 Koncert zespołu PIERSI
21.30 Pokaz światła Lightshow Glamour
21.50 – 24.00 Dyskoteka z DJ MaxKolankov

Lunapark i kiermasz odbędą się w rynku a na placu zamkowym znaleźć będzie można stoiska z lokalnymi przetworami śliwkowymi, zobaczyć pokaz suszenia śliwek i szczudlarzy. W niedzielę w rynku dodatkowa atrakcja, którą będzie eksplozja kolorów.

Wyjątkowa Śliwka Szydłowska – tradycyjnie wędzona

Pochodzące z gminy Szydłów śliwki szydłowskie, rozsławiają miasto na całą Polskę To owoce z pestką lub bez, które poddano procesowi jednoczesnego suszenia i wędzenia dymem oraz gorącym powietrzem. Do produkcji śliwki szydłowskiej wykorzystuje się jedynie dojrzałe, zdrowe owoce różnych odmian śliwy domowej.

Stara metoda przetwarzania śliwek, do dzisiaj wykorzystywana jest w Szydłowie. Mieszkańcy wędzą śliwki w paleniskach, budowanych jeszcze przez… dziadków. W ten sposób śliwki przetwarzają jeszcze tylko górale. Wędzone owoce – sprzedają się świetnie i mają dużo wyższą cenę, niż świeże.

Aby śliwki były dobrze uwędzone w palenisku, muszą spędzić nawet 48 godzin. Palenisk, w Szydłowie jest wiele. Niektóre funkcjonują od kilkudziesięciu lat. Wcześniej owoce wędzono w leżankach, tych już nie ma, ale metoda wędzenia- niewiele się zmieniła. Śliwki układa się na tak zwanych laskach, czyli szufladach w palenisku. Wędzą się, dzięki wysokiej temperaturze, a niezwykły smak i aromat, zawdzięczają dymowi. Suszarnię, trzeba opalać drewnem liściastym.

Śliwki sprzedaje się w różnych formach, konfiturach, z naleśnikami, często też w czekoladzie, czego będą mogli zakosztować ci, którzy wybiorą się na Święto Śliwki do Szydłowa.

 

Źródło: Facebook, Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Szydłowie, Urząd Miasta i Gminy Szydłów, TVP3.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej