Konarzewo i rejs do Szwecji, czyli gdzie na wakacje wyjeżdżała arystokracja II RP?

przez Monika Tarka-Kilen

Świat przedwojennej arystokracji od kuchni. Ich wakacje, przygody, zwyczaje opisano i ubarwiono rodzinnymi zdjęciami. W drugiej połowie sierpnia ukaże się książka “Konarzewo Czartoryskich 1925–1941”.

Zaprosimy Was do poznania świata polskiej arystokracji od kuchni – dzięki osobistym opowieściom przedstawimy niezafałszowany obraz klasy społecznej, wokół której narosło wiele mitów

– informuje wydawca Ośrodek KARTA.

Fotografie zostały udostępnione przez Grzegorza Przewłockiego oraz Michała Romana Czartoryskiego, następnie zdigitalizowane, i w postaci cyfrowych reprodukcji włączone do kolekcji w Archiwum Fundacji Ośrodka KARTA.

Oto opis jednej z podróży wakacyjnych Czartoryskich zamieszczony w książce. Wyjazd relacjonowała Teresa Czartoryska w liście do matki z 26 lipca 1936 roku.

Wyjechaliśmy z Gdyni statkiem „Kościuszko” w czwartek w południe z dwoma braćmi Romana. Morze aż za spokojne, jak staw ciche, ledwo pomarszczone. Nie było za gorąco, bo słońce trochę przysłonięte, ale opaliliśmy się mimo to. Jazdy było 26 godzin, w czym przez 22 godziny nie widać lądu, prócz wyspy Gotlandia.
Sztokholm nas uprzejmie witał muzyką. Zaraz ruszyliśmy na zwiedzanie miasta autobusami. Dzielnica najstarsza to wyspa o wąskich uliczkach, ale nie widać ozdobnych starych domów. W ogóle odnieśliśmy wrażenie, że Szwedzi nie mają kultu do starożytności i nie stworzyli ani sztuki, ani architektury rodzimej. Wydaje nam się, że to naród o zupełnie nowoczesnej kulturze i bardzo materialistyczny. Domy najbogatszej dzielnicy to stereotypowe, jednakowe pudełka bez żadnego artyzmu. Pałac królewski, opera i parlament to nowoczesne budynki z XIX wieku, podobne do dworców kolejowych. Jedyny gmach ciekawy, śmiały i niebrzydki, i którym się szalenie chwalą, to ratusz wybudowany w czasie Wielkiej Wojny […], ogromny „niby zamek”, w neogermańskim stylu.

Źródło: Ośrodek KARTA, mat.pras.

Źródło: Ośrodek KARTA.

Zdjęcie przy statku: Sztokholm (prawdopodobnie), lipiec 1936. Podróż do Szwecji statkiem „Kościuszko”. Na nabrzeżu portowym stoją od lewej: Adam, Piotr i Teresa Czartoryscy, fot. NN. Źródło: mat. pras. Ośrodek Karta

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej