Wystawa w Gdyni i odrestaurowany film o Armii Andersa z okazji 130. rocznicy urodzin generała

przez Monika Tarka-Kilen

W 130 rocznicę urodzin generała Władysława Andersa, czyli 11 sierpnia 2022 roku, w Gdyni zostanie otwarta wystawa plenerowa poświęcona historii Armii Andersa. Kolejny etap obchodów urodzin generała Andersa to repremiera odrestaurowanego w tym roku, pierwszego polskiego powojennego filmu fabularnego pt. „Wielka Droga” w reż. Michała Waszyńskiego z 1946 r., która odbędzie się 30 września na XIV Międzynarodowym Festiwalu Filmowym NNW.

Na repremierę zaprasza Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Pokaz odrestaurowanego w tym roku pierwszego polskiego powojennego filmu fabularnego pt. „Wielka Droga” w reż. Michała Waszyńskiego z 1946 r., która odbędzie się 15 września na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz 30 września na XIV Miedzynarodowym Festiwalu Filmowym NNW.

Film, pełen wątków patriotycznych, pokazuje światu udział Polaków w kluczowych wydarzeniach II wojny światowej oraz ich zasługi dla jej zakończenia. Nasycony jest archiwalnymi zdjęciami dokumentalnymi m.in. z bitwy o Monte Cassino.

Wystawa “Wielka Droga. Armia Andersa” obok ORP Błyskawica w Gdyni

Pokazom filmowym towarzyszyć będzie wystawa plenerowa „Wielka Droga. Armia Andersa” przygotowana w oparciu o materiały archiwalne ze zbiorów Filmoteki Narodowej. Planowane są także spotkania dotyczące prac restauratorskich nad filmem i debaty historyczne. Wydana zostanie specjalna publikacja na temat „Wielkiej Drogi”. W tym roku mamy wyjątkową okazję do przybliżenia postaci generała Władysława Andersa w związku ze 130. rocznicą jego urodzin.

Wydarzenie rozpocznie się w Gdyni 11 sierpnia 2022 r. oficjalnym otwarciem wystawy plenerowej upamiętniającej Wielką Drogę Armii Andersa. Wystawa będzie prezentowana na Nabrzeżu Pomorskim przed Okrętem ORP Błyskawica. W otwarciu wystawy weźmie udział Anna Maria Anders, córka generała Andersa. Uroczystości towarzyszyć będzie koncert Kuby Stankiewicza pt. „The Music of Henryk Wars”.

Wystawa ukazuje niezwykłą historię przemarszu Armii Andersa – 120 000 ludzi, którzy w ciągu 1334 dni pokonali 12 500 kilometrów, wędrując przez trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę. Począwszy od Buzułuku w ZSRS, przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt po Włochy Armia Andersa wytyczyła szlak Wielkiej Drogi, która wieść ją miała do Polski.

Ekspozycja wystawy Wielka Droga. Armia Andersa podporządkowana została poszczególnym etapom Wielkiej Drogi, począwszy od historii lwowskich Polaków, przez wybuch II wojny światowej, deportacje na Syberię, organizację Polskich Sił Zbrojnych w ZSRS, po Iran, Irak, Palestynę, Egipt, Włochy. Wraz z żołnierzami i artystami Andersa możemy przemierzyć szlak Wielkiej Drogi, stając się na chwilę świadkami zarówno wielkich, historycznych momentów, jak i zwyczajnej codzienności w zmieniającym się krajobrazie danego kraju.

O czym opowiada film “Wielka droga” ?

Film Waszyńskiego stanowi zabytek historyczny, który oprócz elementów fabuły, zawiera cenne zdjęcia dokumentalne obrazujące drogę Polaków z Sybiru do Włoch. Ukazuje wojenną drogę polskich żołnierzy formujących Armię Andersa w dalekiej Rosji, którą śledzimy przez pryzmat losów pary narzeczonych ze Lwowa, rozłączonych w wojennej zawierusze.

W filmie zostały wykorzystane materiały dokumentalne zarejestrowane przez filmowców podążających szlakiem bojowym II Korpusu. Widzimy m.in. atak ZSRS na Polskę 17 września 1939, wywózki na Sybir, podpisanie paktu Sikorski-Majski, wyjście żołnierzy Andersa do Iranu, Palestyny i Iraku, Egiptu, walki we Włoszech oraz bitwę o Monte Cassino. Obok Jadwigi Andrzejewskiej i Albina Ossowskiego w jednej z głównych ról wystąpiła ówczesna narzeczona generała Andersa – Renata Bogdańska. Niewątpliwym atutem filmu jest także udział samego gen. Władysława Andersa.

Projekcji towarzyszyć będą spotkania na temat prac restauratorskich i digitalizacji „Wielkiej Drogi” oraz debata historyczna podczas Festiwalu NNW w Gdyni. Wydana zostanie także specjalna publikacja historyczno-edukacyjna dotycząca postaci generała Andersa i filmu „Wielka Droga”.

Źródło: mat.pras. FINA

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej