Rodzinne Spotkanie z Historią „Przed Godziną W” w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych

przez Monika Tarka-Kilen

W przeddzień 78 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego warto zajrzeć do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. W sobotę i niedzielę 30 i 31 lipca w Muzeum na ulicy Rakowieckiej 37 odbędzie się Rodzinne Spotkanie z Historią „Przed Godziną W”. W programie koncertu, gry historyczne i podwórkowe, wspólne śpiewanie i bezpłatne zwiedzanie.

Dodatkowo w sobotni wieczór odbędzie się koncert Teatru Muzycznego „Od Czapy”, zatytułowany „Pośród kul, huku dział. Piosenki szturmowe Powstania Warszawskiego” (30 lipca o godz. 18.00).

Otwarta zostanie również plenerowa wystawa ukazująca sylwetki powstańców zamordowanych przez komunistów w więzieniu na Rakowieckiej.

Podczas tych dwóch dni będzie można wziąć udział w warsztatach dla dzieci i młodzieży, przygotowanych przez oddziały Instytutu Pamięci Narodowej z całej Polski, zagrać w wiele gier planszowych i wieloformatowych, malować na plecakach znaki Polski Walczącej. Wspólnie z dziećmi można będzie układać puzzle, memory i malować kolorowanki, a także uczyć techniki sitodruku – aby móc samodzielnie wydrukować ulotkę czy grafikę. Nie zabraknie gier o Cichociemnych, Powstaniu Wielkopolskim czy Misiu Wojtku.

Zobaczyć będzie można duży model niszczyciela ORP „Piorun”, poznać historię Solidarności Walczącej i Pomarańczowej Alternatywy. Zagrać w kapsle i w klasy.

To pierwsze, od powstania IPN, przedsięwzięcie edukacyjne, w którym biorą udział wszystkie Oddziały Instytutu.

Będzie można sprawdzić także swoje oko na strzelnicy w punkcie powstańczym utworzonym przez Projekt Historyczny „Konspiracja”.

Oczywiście będzie też możliwość zwiedzania Muzeum – bezpłatnie, z przewodnikiem, wspólnie z dziećmi.

30 lipca 2022 r. od godz. 10.00 do 18.00 oprócz wielu atrakcji zaproponowanych przez IPN całą rodziną będzie można wziąć udział w „Grze powstańczej” (z nagrodami), przygotowanej przez Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” oraz w prezentacji różnych dawnych gier podwórkowych „Ene due rabe…”

30 lipca 2022 r. godz. 18.00 odbędzie się koncert Teatru Muzycznego „Od Czapy”, zatytułowany „Pośród kul, huku dział. Piosenki szturmowe Powstania Warszawskiego” – z udziałem żołnierzy Powstania i ich rodzin. Spotkanie zostanie zakończone wspólnym śpiewaniem.

W niedzielę 31 lipca od godz. 10.00 do 16.00 na dużej scenie odbędą się warsztaty śpiewania piosenek patriotycznych i powstańczych „Patriotyczne nutki”.

Poza tym tego dnia żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zaprezentują swój rynsztunek, uzbrojenie i pojazdy przez nich wykorzystywane,

Organizatorami wydarzenia są Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego.

Źródło: Facebook/MŻWiWP

Źródło: Facebook, MŻWiWP.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej