Filmy z muzyką Wojciecha Kilara do zobaczenia w Ninatece z okazji 90 rocznicy urodzin kompozytora

przez Monika Tarka-Kilen

W lipcowym przeglądzie w ramach cyklu „Dziś są twoje urodziny” na platformie Ninateka Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny można obejrzeć filmy z wyjątkową oprawą muzyczną Wojciecha Kilara. Cykl ma uczcić przypadająca w lipcu 90 rocznice urodzin znakomitego kompozytora.

W programie znalazło się pięć produkcji, do których muzykę stworzył ten jeden z najlepszych polskich kompozytorów, wielokrotnie nagradzany w Polsce i zagranicą. Kompozytor, który 17 lipca świętowałby 90 urodziny, zadebiutował ilustracją muzyczną do filmu dokumentalnego pt. “Narciarze” w reżyserii Natalii Brzozowskiej. Następnie współpracował z takimi reżyserami jak: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Roman Polański, Francis Ford Coppola czy Jane Campion.

W lipcowym cyklu “Dziś są twoje urodziny” prezentowane są filmy:

– “Zazdrość i medycyna”, reż. Janusz Majewski, Polska, 1973, 95 min
– “Smuga cienia”, reż. Andrzej Wajda, Polska, 1976, 100 min
– “Bilans kwartalny”, reż. Krzysztof Zanussi, Polska, 1974, 95 min
– “Kronika wypadków miłosnych”, reż. Andrzej Wajda, Polska, 1985, 114 min
– “Trędowata”, reż. Jerzy Hoffman, Polska, 1976, 91 min

Filmy są dostępne do 31 lipca na bezpłatnej platformie VOD na stronie ninateka.pl.

90 rocznica urodzin Wojciecha Kilara

Wojciech Kilar (ur. 17 lipca 1932 we Lwowie, zm. 29 grudnia 2013 w Katowicach) to nagradzany na arenie międzynarodowej legendarny kompozytor i autor muzyki filmowej do produkcji polskich i zagranicznych. Zadebiutował ilustracją muzyczną do filmu dokumentalnego Narciarze w reżyserii Natalii Brzozowskiej.

Współpracował z takimi wielkimi reżyserami jak Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Roman Polański, Francis Ford Coppola czy Jane Campion. Co ciekawe w 1999 roku kompozytor otrzymał także propozycję współpracy od Petera Jacksona przy filmie “Władca pierścieni”.  Ostatecznie jednak do niej nie doszło.

W sumie powstało ok. 170 filmów z muzyką Wojciecha Kilara, które nie tylko pozostały w pamięci widzów przez opowiedziane na ekranie historie, ale również dzięki charakterystycznym tematom muzycznym, które smucą, bawią i porywają do tańca kolejne pokolenia odbiorców. Widzowie zapamiętali najsłynniejsze walce polskiego kina z filmu “Trędowata” oraz melodie z  “Ziemi Obiecanej”. 

Warto wiedzieć, że chociaż Kilar jest znanym na całym świecie kompozytorem muzyki filmowej, tworzył również muzykę całkowicie autonomiczną, pisaną dla estrady koncertowej i filharmonii. Są to kompozycje awangardowe, nowatorskie, pełne dźwiękowych eksperymentów, jak choćby “Riff 62″ inspirowany muzyką jazzową, który oczarował słuchaczy na festiwalu Warszawska Jesień i Générique, w którym można usłyszeć szczególne dźwięki otrzymane dzięki niekonwencjonalnym instrumentom.

Wojciech Kilar jest Kawalerem Orderu Białego.

Źródło: FINA, MKiDN, Facebook.

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej