Białostocki koncert “Anioły Lipcowe” ku czci ofiar Obławy Augustowskiej

przez Monika Tarka-Kilen

12 lipca obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej organizuje w Białymstoku koncert “Anioły Lipcowe”. W muzyczną opowieść wprowadzi nas Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Marka Wroniszewskiego. Wstęp jest wolny!

Białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej włącza się w ten sposób obchody 77. rocznicy obławy augustowskiej z lipca 1945 toku. W ramach jego inicjatyw oprócz uroczystego koncertu, zaplanowano także uroczystości pogrzebowe pierwszej zidentyfikowanej ofiary obławy ppor. Wacława Sobolewskiego ps. Sęk.

12 lipca o 19:00, na Sali Koncertowej Opera i Filharmonia Podlaska w Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku zabrzmi stworzona specjalnie na tę okazję symfonia kameralna “Podziemne ptaki”. ZOstała ona skomponowana przez dr. hab. Ignacego Zalewskiego do wykonania na sopran, klarnet, orkiestrę smyczkową i instrumenty perkusyjne, do słów Erazma Stefanowskiego (poety związanego z Augustowem). Jest oczywiście dedykowana wydarzeniom z lipca 1945 roku, które miały miejsce na Suwalszczyźnie.

Wykonany zostanie również m.in. utwór na orkiestrę z repertuaru Mieczysława Karłowicza “Serenada Op. 2” oraz ,,Orawa” autorstwa Wojciecha Kilara.

Darmowe wejściówki dostępne będą w dniu koncertu (godzinę przed) na ulicy Podleśnej 2.

Drugim ważnym momentem obchodów będą uroczystości pogrzebowe pierwszej zidentyfikowanej ofiary obławy augustowskiej ppor. Wacława Sobolewskiego ps. Sęk, które odbędą się 18 lipca w Augustowie.

Wśród innych wydarzeń rocznicowych IPN znalazł się też rajd rowerowy śladami ofiar obławy augustowskiej, który wyruszy jak co roku z Gib w trzecią niedzielę lipca. IPN przygotował też m.in. wystawę i specjalny dodatek historyczny do jednej z lokalnych gazet.

Między 12 a 18 lipca 1945 roku oddziały NKWD i Smiersz przeprowadziły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło kilkuset działaczy podziemia niepodległościowego. W śledztwie wciąż prowadzonym przez prokuratorów oddziału IPN w Białymstoku przyjmuje się, że ofiar było ok. 600, ale np. dokumenty odkryte kilka lat temu na portalu z materiałami z archiwów rosyjskich wskazują, że zamordowanych mogło być więcej.

Źródło: Facebook/IPN Białystok

Źródło: IPN Białystok, Facebook, dzieje.pl.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej