12 lipca obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej organizuje w Białymstoku koncert “Anioły Lipcowe”. W muzyczną opowieść wprowadzi nas Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Marka Wroniszewskiego. Wstęp jest wolny!
Białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej włącza się w ten sposób obchody 77. rocznicy obławy augustowskiej z lipca 1945 toku. W ramach jego inicjatyw oprócz uroczystego koncertu, zaplanowano także uroczystości pogrzebowe pierwszej zidentyfikowanej ofiary obławy ppor. Wacława Sobolewskiego ps. Sęk.
12 lipca o 19:00, na Sali Koncertowej Opera i Filharmonia Podlaska w Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku zabrzmi stworzona specjalnie na tę okazję symfonia kameralna “Podziemne ptaki”. ZOstała ona skomponowana przez dr. hab. Ignacego Zalewskiego do wykonania na sopran, klarnet, orkiestrę smyczkową i instrumenty perkusyjne, do słów Erazma Stefanowskiego (poety związanego z Augustowem). Jest oczywiście dedykowana wydarzeniom z lipca 1945 roku, które miały miejsce na Suwalszczyźnie.
Wykonany zostanie również m.in. utwór na orkiestrę z repertuaru Mieczysława Karłowicza “Serenada Op. 2” oraz ,,Orawa” autorstwa Wojciecha Kilara.
Darmowe wejściówki dostępne będą w dniu koncertu (godzinę przed) na ulicy Podleśnej 2.
Drugim ważnym momentem obchodów będą uroczystości pogrzebowe pierwszej zidentyfikowanej ofiary obławy augustowskiej ppor. Wacława Sobolewskiego ps. Sęk, które odbędą się 18 lipca w Augustowie.
Wśród innych wydarzeń rocznicowych IPN znalazł się też rajd rowerowy śladami ofiar obławy augustowskiej, który wyruszy jak co roku z Gib w trzecią niedzielę lipca. IPN przygotował też m.in. wystawę i specjalny dodatek historyczny do jednej z lokalnych gazet.
Między 12 a 18 lipca 1945 roku oddziały NKWD i Smiersz przeprowadziły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło kilkuset działaczy podziemia niepodległościowego. W śledztwie wciąż prowadzonym przez prokuratorów oddziału IPN w Białymstoku przyjmuje się, że ofiar było ok. 600, ale np. dokumenty odkryte kilka lat temu na portalu z materiałami z archiwów rosyjskich wskazują, że zamordowanych mogło być więcej.
Źródło: IPN Białystok, Facebook, dzieje.pl.