Trwa XIII edycja Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach

przez Monika Tarka-Kilen

26 czerwca ruszyła trzynasta edycja Letniego Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach. Do 3 lipca na radziejowickiej scenie usłyszymy muzyczne arcydzieła w mistrzowskich wykonaniach. Przez osiem kolejnych wieczorów melomani będą celebrować wielkie doroczne święto muzyki.

Każdego wieczora o godzinie 21.00 odbywają się główne koncerty w namiocie festiwalowym. Oprócz tego organizatorzy, wzorem zeszłego roku, zaplanowali cykl koncertów kameralnych w Nowym Domu Sztuki.

Podczas niedzielnego koncertu inauguracyjnego wystąpiła Leonora Armellini, zdobywczyni piątej nagrody w Konkursie Chopinowskim z 2021 roku. Towarzyszyła jej Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Pawła Kosa-Nowickiego.

Występ rozpoczął Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina w poruszającej interpretacji Leonory Armellini, a zakończył wspaniały Marsz weselny z Suity ze Snu nocy letniej Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego. Było i nostalgicznie, i żywiołowo. I wirtuozowsko, i kantylenowo. Piękny początek radziejowickiego święta muzyki!

Jak to dobrze, że się widzimy. I to bez żadnych ograniczeń! W tym roku czeka nas w ramach Festiwalu czternaście koncertów, więcej niż w latach poprzednich. To będzie niezapomniany czas, czas wielu artystycznych wzruszeń

– powiedziała Ewa Wytrążek, dyrektor Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach, podczas inauguracji Festiwalu.

W programie Festiwalu są utwory barokowe, klasyczne, romantyczne, ale też muzyka nowa i jazz. Usłyszeć będzie można między innymi kompozycje Bacha, Haydna, Beethovena, Chopina, Liszta, Brahmsa, Griega, Rossiniego, Szymanowskiego i Kilara. W programie znalazły się także „Błękitna rapsodia” i „Amerykanin w Paryżu” George’a Gershwina.

W tym roku na radziejowskiej scenie nie zabraknie wielkich gwiazd. Usłyszymy częstego gościa Radziejowic, wspaniałego pianistę Janusza Olejniczaka, legendarnego skrzypka Krzysztofa Jakowicza i wybitnego wiolonczelistę Tomasza Strahla, a także wielu innych wspaniałych muzyków. Na radziejowickiej scenie pojawi się m.in. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej i Polska Orkiestra Sinfonia Juventus. Za pulpitem dyrygenckim staną: maestro Jerzy Maksymiuk, Paweł Kos-Nowicki, Marek Wroniszewski i Marek Pijarowski.

Nie będzie jednak wyłącznie poważnie. Do Radziejowic przyjedzie także Janusz Radek z zespołem oraz Loud Jazz Band, grupa grająca nowoczesną muzykę jazzową, gdzie klimaty skandynawskie łączą się z piękną melodyką i elementami rocka. Z kolei podczas koncertów kameralnych w Nowym Domu Sztuki przed publicznością będą mieli okazję zaprezentować się młodzi muzycy, którzy są na początku kariery zawodowej. Wspieranie młodych wykonawców to jeden z celów Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach. Organizatorem Festiwalu jest Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach.

Przyjazd do Radziejowic połączyć można ze spacerem po otaczającym pałac przepięknym parku, który o tej porze roku cieszy oczy bujną zielenią. Wizyta w Radziejowicach to również doskonała okazja do obejrzenia wystaw towarzyszących Festiwalowi m.in. Jerzy Waldorff w obiektywie Czesława Czaplińskiego, Hanna Bakuła – Pandemiczne kwiaty, Wojtek Mann – Jazzowe impresje czy Jerzy Waldorff – fotografie nieznane autorstwa Andrzeja Świetlika.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny, udział w koncertach nie wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Źródło: mat.pras.

Źródło: mat.pras. Pałac w Radziejowicach, Facebook.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej