Maria Konopnicka bohaterką Wiosny Literatury w Gołotczyźnie

przez Monika Tarka-Kilen

Trzydziesta trzecia Wiosna Literatury w Gołotczyźnie już za nami. Główną bohaterką dwudniowych uroczystości 9 i 10 czerwca była tym razem Maria Konopnicka – w 180. rocznicę urodzin i ogłoszenia w Polsce roku 2022 Rokiem Konopnickiej.  Poetka blisko współpracowała z pozytywistą Aleksandrem Świętochowskim, który w Gołotczyźnie pod Ciechanowem spędził swoje ostatnie lata, pracował i pisał.

9 czerwca, pierwszego dnia Wiosny Literatury, w nawiązaniu do twórczości Konopnickiej, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Szczepana Dobosza w Sońsku pod kierunkiem nauczycielki Joanny Narel wykonali kilka piosenek ze „Śpiewnika dla dzieci” Marii Konopnickiej opatrzonych muzyką Zygmunta Noskowskiego. Gość specjalny koncertu, 82-letnia Alina Borowicz z Krakowa – znana w Polsce recytatorka i propagatorka twórczości poetki, zaśpiewała razem z nimi „Kukułeczkę”.

Tego samego dnia w Muzeum Pozytywizmu, również pod znakiem poezji. Uczestnicy wydarzenia zapoznali się z „Listami do Marii Konopnickiej z lat 2010-2020” (2020) autorstwa Teresy Kaczorowskiej. Promocję tej książki poetyckiej i spotkanie z autorką poprowadził kustosz Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie, Jarosław Wałaszyk. Spotkanie zakończyło się ciekawą, długą dyskusją. Było też rozstrzygnięcie VIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „O Laur Posła Prawdy”.

Bardzo dużo dowiedziałam się o Marii Konopnickiej podczas tej pięknej imprezy. Na pewno będę odwiedzać to muzeum, śledzić jego wydarzenia i współpracować z waszym środowiskiem literackim

– napisała Iwona Szewczak, jedna z laureatek konkursu. Poza nią nagrody w tym konkursie zdobyli Małgorzata Kwiatkowska z Brześcia Kujawskiego oraz Jerzy Trzciński z Rudy Śląskiej.

10 czerwca 2022 r. w Muzeum Pozytywizmu odbyła się sesja historyczno-literacka poświęcona Konopnickiej. Pierwszy głos należał do prof. Zofii Chyry-Rolicz, która przedstawiła współczesne refleksje po 180. latach od narodzin poetki. Dr Teresa Kaczorowska opowiedziała z kolei o związkach poetki z Ordynacją Krasińskich, dr hab. Dawid Osiński z UW poświecił swój referat Konopnickiej tłumaczce, a dr Piotr Bordzoł (z IBL PAN) zajął się edycjami Marii Konopnickiej od strony warsztatu edytora. Tego dnia dojechała też na Gołotczyznę praprawnuczka Marii Konopnickiej Maria Rajpold z Łodzi.

Jestem zachwycona tą imprezą, tym niezwykle urokliwym miejscem, gdzie na pewno bywała moja ukochana babcia Krysia, czyli córka syna poetki Jana Konopnickiego i Jadwigi z Brzozowskich. Jestem tutaj po raz pierwszy i cieszę się, że mogę poznać miejsca związane z moimi korzeniami. Zwłaszcza, że babcia urodziła się w pobliskim Przedwojewie i niosła zawsze pamięć o Marii Konopnickiej

– powiedziała praprawnuczka poetki, która tego samego dnia odwiedziła Ciechanów i poznała w mieście ślady po sławnej praprababce.

Ważną atrakcją, wieńczącą tegoroczną Wiosnę Literatury w Gołotczyźnie, stał się spektakl teatralny według sztuki Teresy Kaczorowskiej pt. „Maria Konopnicka. Czarodziejka osobliwa”, w wykonaniu uczniów z kółka teatralnego byłego gimnazjum im. M. Konopnickiej w Ciechanowie, obecnie Szkoły Podstawowej nr 6 im. T. Kościuszki. Wystąpiło w nim prawie 50 uczniów.

Przygotowanie tej sztuki było dla nas niemałym wyzwaniem, ale jesteśmy wdzięczni Teresie Kaczorowskiej, że przysłała nam scenariusz swojej sztuki do realizacji

– powiedziała Agata Pawłowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 6 im. T. Kościuszki w Ciechanowie, która dojechała wraz z dziećmi do Gołotczyzny autobusem ciechanowskiego ZKM.

W programie literackiego festiwalu była też wystawa „Maria Konopnicka na Ziemi Ciechanowskiej”, zorganizowana w głównym budynku Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, do którego należy Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie. Wystawę można oglądać do połowy października. Jej kuratorem jest dr Teresa Kaczorowska.

Organizatorami tegorocznej Wiosny Literatury byli: Związek Literatów na Mazowszu, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Szkoła Podstawowa im. Sz. Dobosza w Sońsku, Szkoła Podstawowa nr 6 im. T. Kościuszki w Ciechanowie.

Żródło: Facebook/Teresa Kaczorowska.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej