Łodzianin Mariusz Wilczyński odsłonił swoją gwiazdę na ulicy Piotrkowskiej

przez Monika Tarka-Kilen

Jest prawdziwym mistrzem animacji, choć sztuki filmowej nauczył się sam. Jego filmy pokazywano w najważniejszych muzeach sztuki w Polsce i na świecie, a pierwsza pełnometrażowa animacja “Zabij to i wyjedź z tego miasta” jest jednym z najgłośniejszych polskich filmów ostatnich lat. Mariusz Wilczyński odsłonił dziś swoją gwiazdę na ulicy Piotrkowskiej w swoim rodzinnym mieście, czyli w Łodzi.

Gwiazda Wilczyńskiego została ufundowana przez Miasto Łódź w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO.

Ze sztuką Mariusza Wilczyńskiego można się zapoznać od 27 maja w ninatece.pl. Performer jest bohaterem “Warsztatu Animatora”. Na darmowej platformie VOD Ninateka.pl można zobaczyć wywiad z artystą. Oprócz tego także pokaz trzech krótkometrażowych animacji Wilczyńskiego: “Allegro ma non troppo”, “Śmierć na pięć” i “Kizi Mizi”.

To niepowtarzalna okazja do zobaczenia niezwykłych impresji, narysowanych charakterystyczną, zabawną, być może nawet dziecinną kreską.

Gwiazda współczesnej polskiej animacji w wywiadzie dla Ninateki opowiada o swoich doświadczeniach związanych z produkcją słynnego już Zabija – oniryczno-wspomnieniowej animacji pełnometrażowej Zabij to i wyjedź z tego miasta, która zdobyła liczne nagrody na festiwalach oraz podbiła serca publiczności. Artysta mówi także o swojej pracy, pomysłach, rysunkach a nawet psach. To niepowtarzalna okazja, aby zajrzeć do wnętrza pracowni Mariusza Wilczyńskiego, do jego prywatnego, zamkniętego świata żmudnej pracy.

Wilczyński w swoich animacjach w wyjątkowy sposób bawi się znaczeniami, symbolami i znakami. Coś, co było psem, za chwilę przeradza się w kota, rybę czy planetę, a następnie w deszcz lub głowę. Takie swobodne metamorfozy możliwe są tylko w animacji. W krótkich formach Wilczyńskiego, luźniejszych i mniej dosłownych niż późniejsze Zabij to…, możemy przyjrzeć się jeszcze jednej metamorfozie: samego animatora. Co prawda nie zmienił on stylu rysunku, ale sposób opowiadania – od wydawałoby się spontanicznych, krótkich zabaw animacją doszedł do tworzonej w mozole przez 14 lat (!), długiej, fabularnej historii o sobie i o tym, co odeszło oraz o tych, co odeszli.

– informuje Ninateka.

Kim jest Mariusz Wilczyński?

Mariusz Wilczyński to reżyser animacji, malarz, performer, scenograf, profesor Szkoły Filmowej w Łodzi. Absolwent malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (dyplom w pracowni Stanisława Fijałkowskiego), od 1996 roku zajmuje się animacją.

Jako jedyny polski animator miał retrospektywę swoich krótkich filmów w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, a także w National Gallery of Art w Londynie, w Pretoria Art Museum oraz National Museum of Brazil w Brasilii.

Jego pełnometrażowy film “Zabij to i wyjedź z tego miasta” zdobył nagrody na najważniejszych festiwalach animacji – w Annecy (Specjalna Nagroda Jury) i Ottawie (Grand Prix dla filmu pełnometrażowego). Jako jedyny film animowany dostał Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz cztery statuetki Polskich Nagród Filmowych Orły.

Źródło: Facebook

Źródło: Ninateka, TVP3 Łódź, Facebook, FINA.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej