Przegląd filmów Tadeusza Konwickiego za darmo w czerwcu w Ninatece

przez Monika Tarka-Kilen

W czerwcu bohaterem cyklu “Dziś są twoje urodziny” w FINA jest Tadeusz Konwicki. Od 1 do 30 czerwca na platformie Ninateka.pl dostępnych jest za darmo pięć filmów reżysera min. “„Jak daleko stąd, jak blisko”,  „Lawa” a także debiutancki „Ostatni dzień lata”. 

Za darmo można zobaczyć online w Ninatece m.in.debiut reżyserski Konwickiego „Ostatni dzień lata” z 1958 roku. To opowieść o dwojgu ludzi, którzy nadal maja traumę po wojnie, nie mogą zapomnieć o tragedii, nadal myślą, że przyszłość jest niepewna. Oboje pragną miłości, ale nie potrafią otworzyć się na siebie.

Kolejnym filmem są „Zaduszki” z 1961 roku. Kolejne studium psychologiczne dwojga młodych ludzi, których tragiczne wydarzenia wojenne nie pozwalają zaznać spokoju. W programie także „Salto” z 1965 roku. W sennym miasteczku pojawia się dziwny przybysz – Kowalski- Malinowski. Ponoć mieszkał tu w czasie wojny. Błąka się wśród mieszkańców, prowadzi dziwne rozmowy, jakby próbował odtworzyć przeszłość.

W Ninatece do końca sierpnia można także oglądać „Jak daleko stąd, jak blisko” (1971 r.) oraz „Lawa” (1989 r.). W pierwszym filmie 44 -latek Andrzej w dniu swoich urodzin, wraca do przeszłości, która, jak sam mówi, jednocześnie jest przyszłością. Wędrując w czasie i przestrzeni, spotyka i rozmawia z bliskimi sobie ludźmi: ojcem, który go wcześnie osierocił, łączniczką z partyzantki, którą kochał, byłą żoną, żydowskim kolegą z młodości. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje jego przyjaciel, Maks, którego samobójstwo pozostaje dręczącą go tajemnicą. „Lawa” to przeniesienie na ekran „Dziadów” Adama Mickiewicza. Nie jest to klasyczna adaptacja utworu. Raczej wariacja na temat „Dziadów”, a także polemika z „Dziadami”, w której reżyser zawarł metaforę tragicznych losów narodu polskiego.

Oprócz filmów Ninateka przypomina też w czerwcu twórczość literacką Konwickiego w formie audiobooków. Do słuchania udostępnione są „Mała Apokalipsa”, „Kompleks Polski”, „Dolina Issy” oraz nowość „Zwierzoczłekoupiór”.

Kim był Tadeusz Konwicki?

Tadeusz Konwicki – pisarz, reporter, od połowy lat 50. również scenarzysta i reżyser. Urodził się 22 czerwca 1926 roku w Nowej Wilejce na Wileńszczyźnie, zmarł 7 stycznia 2015 roku w Warszawie. Jego twórczość prozatorska i filmowa są niezwykle spójne pod względem tematyki i typu bohatera – zagubionego, niedopasowanego do zastanej rzeczywistości.

Jako scenarzysta Konwicki współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą przy „Kronice wypadków miłosnych” i Jerzym Kawalerowiczem przy „Faraonie”. Sam wyreżyserował wyłącznie siedem filmów, jak bowiem twierdził: „film był dla mnie przygodą”.

Konwicki reprezentuje w filmie polskim kierunek artystyczny zbliżony do francuskiej nowej fali i to w jej pierwszym etapie rozwojowym. Twierdzi, że reżyser – twórca dzieła filmowego – nie powinien liczyć się zbytnio z tradycjonalną wyobraźnią widza, lecz narzucać mu własną wizję
(Michał Rydecki, Francuska „nowa fala” w polskim wydaniu, „7 dni w Polsce”, 1961, nr 50).

Cykl “Dziś są twoje urodziny” w Ninatece pozwala przypomnieć i uhonorować artystów, pełniących różne role przy produkcji filmu. W programie znajdują się filmy związane z postaciami różnorodnych twórców filmowych, m.in reżyserów, aktorów, scenografów czy kompozytorów.

Źródło: mat.pras. FINA

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej