Leon Piesowocki – artysta i żołnierz generała Andersa otworzył swoją wystawę w Bydgoszczy

przez Monika Tarka-Kilen

Leon Piesowocki, ostatni żyjący artysta z armii generała Władysława Andersa, 14 maja w Bydgoszczy otworzył pierwszą w Polsce wystawę swoich prac malarskich. Wystawiła je Galeria Sztuki Nowoczesnej. Bydgoskie Muzeum Okręgowe jako pierwsze w Polsce prezentuje chronologiczny przegląd bogatej twórczości malarskiej, rysunkowej i graficznej 96-letniego żołnierza, weterana bitwy pod Monte Cassino. Ekspozycję zwiedzać można do 28 sierpnia 2022 roku.

Wystawa ma wyjątkowe znaczenie, nie tylko artystyczne, ale także historyczne. Jest bowiem ekspozycją jednego z wielu artystów, którzy po II Wojnie Światowej nie mogli wrócić do kraju, musieli zostać na emigracji.

Leon Stanisław Piesowocki urodził się 9 grudnia 1925 roku w Poznaniu. Poza rocznym pobytem w Berlinie, wychowywał się na Jerzycach. W 1943 roku powołano go do Wermachtu, podobnie jak wielu mieszkańców Wielkopolski wcielonej do Rzeszy jako Wartheland. Najpierw wysłano go do Francji, a potem w okolice włoskiego Livorno. Tam zdezerterował do polskiego obozu przejściowego w bazie 2 Korpusu w Motolla koło Taranto. Następnie przydzielono go do II Oddziału Kontrwywiadu w Trzeciej Brygadzie Strzelców Karpackich.

Tak stał się jednym z tych, których określano mianem artystów gen. Andersa. Historyk sztuki prof. Jan Sienkiewicz z UMK, autor publikacji “Artyści Andersa. Continuità e novità” podkreśla, że legendarny generał, organizując Armię Polską na Wschodzie, „widział w uratowanych artystach nadzieję na odbudowę najwartościowszej tkanki społecznej odrodzonej ojczyzny”.

Osiągnięcia twórcze plastyków „spod skrzydeł” generała Andersa odgrywały poważną rolę w sztuce drugiej połowy XX wieku. Po artystycznych studiach w Accademia di Belle Arti w Rzymie w latach 1945-1946, a następnie po opuszczeniu Półwyspu Apenińskiego w listopadzie 1946 roku, przez ponad pół wieku poważnie wpływali na kształt środowiska artystycznego wielu rajów – a szczególnie w Wielkiej Brytanii, ale także Włoch, Francji, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Kanady czy Argentyny. Niestety, Polska Ludowa na tyle skutecznie wymazała ich obecność w świecie sztuki, że dopiero po ponad 70 latach od zakończenia wojny zaczynają być obecni

– zauważa prof. Jan Sienkiewicz.

Leon Piesowiecki będąc jeszcze żołnierzem Andersa, studiował w rzymskiej Accademia delle Belle Arti. Natomiast po przeniesieniu się wraz z armią Andersa w 1946 r. do Wielkiej Brytanii, kontynuował naukę w polskim Studium Malarstwa Sztalugowego i Grafiki Użytkowej w Waldingfield k. Sudbury. Zauroczony Prowansją, przeprowadził się w 1976 roku do Pont de Barret. Mieszkał też we Frankfurcie, gdzie projektował scenografie i plakaty teatralne oraz ilustrował książki dla dzieci. Na początku lat 80. powrócił do Francji. Obecnie mieszka w Manas koło Montelimar. Jest malarzem realistą i abstrakcjonistą.

Ekspozycję jego dzieł malarskich można oglądać w Bydgoszczy do 28 sierpnia 2022 roku.

Źródło: Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, Facebook

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej