W Pabianicach upamiętniono 80. rocznicę likwidacji getta

przez Monika Tarka-Kilen

80 lat temu zlikwidowano pabianickie getto. Obchody rocznicy odbyły się 15 maja 2022 roku m.in. w miejscu, gdzie kiedyś stała synagoga. W Pabianicach odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary zlikwidowanego getta. Uroczystość poprzedził Marsz Żywych, którym tłumy przeszło w milczeniu przez ulice miasta. W gettcie pabianickim w sumie umieszczono około 8 tys. Żydów, w tym m.in. znaną rzeźbiarkę Alinę Szapocznikow.

Pabianickie getto powstało w 1939 r., a 3 lata później podjęto decyzję o jego likwidacji. – Mieszkańców getta przegnano przez główną ulicę miasta na stadion i dokonano selekcji. Część Żydów – ok. 3 tys. – została wysłana do Łodzi i tam kontynuowała pracę, natomiast pozostali – kobiety, dzieci, osoby niezdolne do pracy, osoby starsze – zostali przewiezieni do Chełma nad Nerem i tam dokonano ich eksterminacji

– mówił podczas niedzielnej uroczystości doktor Sebastian Adamkiewicz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

W Pabianicach 15 maja odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary zlikwidowanego getta.Na tablicy widnieje napis:

W tym miejscu od 1847 roku stała synagoga służąca żydowskiej społeczności Pabianic. Zdewastowany przez nazistów podczas drugiej wojny światowej budynek rozebrano w 1960 roku. Pamięci pabianickich Żydów w 80. rocznicę likwidacji getta Maj 2022/Ijar 5782.

Miejsce ma przypominać wszystkim o tragedii i skłaniać do refleksj, jak powiedział prezydent Pabianic, Grzegorz Mackiewicz:

Od dziś naszym pragnieniem jest, by to miejsce było niemym świadkiem tamtych wydarzeń. A słowa zapisane na tablicy dawały zawsze chwilę refleksji, zadumy i godnego uczczenia wszystkich, którzy w tym miejscu polegli.

Podczas odsłonięcia tablicy przypomniano, że Żydzi przez 150 lat razem z katolikami i ewangelikami budowali Pabianice, mając wkład w rozwój miasta. Zajmowali się handlem, usługami, ale też działali w przemyśle włókienniczym.

W ramach obchodów 80 rocznicy likwidacji pabianickiego getta Klub Podróż Przez Pabianice przedstawił plenerową wystawę fotografii terenów, gdzie znajdowało się getto. Zdjęcia można obejrzeć m.in. przy Urzędzie Miejskim. Z kolei Towarzystwo Miłośników Dziejów Pabianic przy wsparciu kina Tomi zorganizowało projekcję filmu „Sarid” w reżyserii Zbigniewa Gajzlera. Dokument opowiada m.in. o losach mieszkańców pabianickiego getta. Film zostanie wyświetlony także w poniedziałek dla szkół średnich.

W związku z 80. rocznicą likwidacji getta, bogaty program obchodów przygotowało Forum Odpowiedzialnych Pabianiczan. Odbędą się m.in. spotkania z historykami, członkami Stowarzyszenia Centrum Badań Żydowskich.

17 maja o godz. 17.00, w kawiarni Coffe House odbędzie się prelekcja z rabinem Łodzi Dawidem Szychowskim, na temat “Judaizm, tradycje i kultura żydowska”.

19 maja o godzinie 17.00 w kinie Tomi przedstawiony będzie temat „Współczesne działania na rzecz przywracania pamięci o ludności żydowskiej w Polsce.” (wykład i film). Podczas obu wykładów prezentowana będzie wystawa opracowana przez łódzki oddział IPN pt. „Zagłada Żydów europejskich”.

Źródło: UM Pabianice, Radio Łódź. Pabianice.pl.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej