Cykl zajęć dla dzieci z Ukrainy w Muzeum Pamięci Sybiru

przez Monika Tarka-Kilen

Pod hasłem “Wspólne dziedzictwo wolności – razem dla Ukrainy” zaczęły się w poniedziałek 16 maja w białostockim Muzeum Pamięci Sybiru zajęcia skierowane do uchodźców z Ukrainy. Chodzi m.in. o pomoc terapeutyczną dzieciom, ale też możliwość dokumentowania tego, co dzieje się w tym kraju w związku z agresją rosyjską, zwłaszcza o deportacje.

Cykl zajęć dla młodzieży ukraińskiej, specjalny pakiet muzealny, a także ścieżka tematyczna przygotowana dla gości z Ukrainy – to niektóre z propozycji Muzeum Pamięci Sybiru. W ramach zajęć ich uczestnicy dostają specjalny bilet z dołączonym audioprzewodnikiem w języku ukraińskim, ale przede wszystkim mają wyznaczone specjalne ścieżki zwiedzania muzeum. Jedna przygotowana jest dla dorosłych, druga dla dzieci i młodzieży. 16 maja muzeum zwiedziła pierwsza grupa uchodźców z Ukrainy.

Ścieżka dla najmłodszych, połączona jest z cyklem zajęć terapeutycznych. Będą one prowadzone we współpracy z psycholog – trenerką personalną z Ukrainy, pracującą w swoim kraju od wielu lat w projekcie adaptacji dla nastolatków. Cykl zajęć “Silni razem” będzie składał się – dla każdej grupy – z czterech spotkań. Trzy pierwsze będą skierowane do dzieci z Ukrainy, czwarte – wspólne dla grupy polsko-ukraińskiej. Scenariusze takich zajęć będą dostępne również dla innych placówek muzealnych w Polsce.

O skierowanych do Ukraińców propozycjach placówki mówili w poniedziałek 16 maja na konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński i dyrektor Muzeum, prof. Wojciech Śleszyński.

W tej części Europy zdajemy sobie sprawę, czym jest wolność, widzimy potrzebę pokazywania i wyjaśniania tego, czego jesteśmy świadkami

– mówił prof. Śleszyński, zapowiadając jednocześnie kolejne inicjatywy skierowane do Ukraińców oraz przedsięwzięcia naukowe i kulturalne, które odbywać się będą pod hasłem „Wspólne dziedzictwo wolności – razem dla Ukrainy”.

Głos na konferencji zabrała również Anastasiia Mikhno, opowiadając o przygotowywanym wspólnie z Muzeum cyklu zajęć „Silniejsi razem”:

Dziś wszyscy Ukraińcy mają takie problemy. Dlatego dziękuję Muzeum za zrozumienie problematyki wysiedleń. Dzięki naszej współpracy będziemy mieli możliwość dotarcia do szerszego grona osób zainteresowanych i wsparcia ukraińskich nastolatków, wzmocnienia ich w zmaganiach z tą trudną sytuacją.

Źródło: MPS, Radio Białystok, Facebook

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej