“Pilnujmy, żeby drzwi do wolności były zawsze otwarte”. Zmarła Maryna Miklaszewska

przez Monika Tarka-Kilen

Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. Zmarła Maryna Miklaszewska – dziennikarka, pisarka, bohemistka, działaczka opozycji niepodległościowej, autorka libretta do musicalu “Metro”, zeszłoroczna laureatka Drzwi do Wolności, które otrzymała w Gdyni podczas uroczystej Gali Zamknięcia XIII Festiwalu Filmowego NNW.

Niespodziewana smutna wiadomość – odeszła Maryna Miklaszewska, wybitna pisarka, człowiek kultury, społeczniczka zatroskana o los Ojczyzny, współtwórczyni Kongresu Polska Wielki Projekt, szerokiej publiczności znana jako współautorka musicalu Metro

– napisał w środę na Twitterze wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Pani Maryna Miklaszewska zmarła po południu 11 maja 2022 roku. Odbierając Drzwi do Wolności 2021 roku mówiła ze sceny:

Pilnujmy razem, żeby drzwi do wolności były zawsze otwarte.

Składamy serdeczne wyrazy współczucia rodzinie i bliskim pani Maryny Miklaszewskiej.

Maryna Miklaszewska – dziennikarka, opozycjonistka i autorka libretta do musicalu “Metro”

Przypominamy biografię śp. pani Maryny Miklaszewskiej, którą można znaleźć w Encyklopedii Strażników Wolności, która jest na głównej stronie portalu scenakultury.pl.

Maryna Miklaszewska w stanie wojennym została usunięta z pracy w Polskim Radiu, współpracowała z drugim obiegiem wydawniczym oraz podziemnym radiem Solidarność. Przeprowadziła m.in. wywiad z Tadeuszem Konwickim w maju 1981, który po emisji radiowej został przedrukowany w podziemnym wydaniu „Małej apokalipsy” a także poza cenzurą – w drugoobiegowym wydawnictwie Rytm.

W 1986 roku ukazała się jej książka Mikołajek w szkole PRL podpisana pseudonimem Miłosz Kowalski. Książka nawiązywała do francuskiej serii opowieści o Mikołajku, autorstwa René Goscinny’ego i Jeana-Jacques’a Sempé. Ilustrował ją 10-letni syn autorki Mikołaj Chylak, ukryty pod pseudonimem Masław. Oprócz pięciu wydań w drugim obiegu książka ta doczekała się też dwóch edycji już w III RP.

Tłumaczyła wiersze i teksty piosenek Karela Kryla oraz literaturę czeską, głównie związaną ze środowiskiem opozycyjnym (m.in. Vaclava Havla). Z klasyki czeskiej literatury dwudziestowiecznej przełożyła Grę na serio Richarda Weinera.

Napisała powieść kryminalną Portret pamięciowy i scenariusz spektaklu Teatru Telewizji Hrabia, nagrodzonego przez Ministra Kultury i Sztuki. Razem z siostrą Agatą napisała libretto i teksty piosenek do musicalu Metro, za co w 1992 roku nominowana została do amerykańskiej nagrody Tony Award.

W roku 2005 „Dialog” opublikował jej sztukę “Strajk”: pierwszy – i jak dotąd jedyny – musical o Stoczni Gdańskiej (1980 r.).

W 2007 roku wydała opartą na faktach powieść “Wojtek z armii Andersa”, opowiadającą o epizodzie z dziejów II wojny światowej, a mianowicie o Wojtku – syryjskim niedźwiedziu brunatnym, który przeszedł cały szlak bojowy z 2 Korpusem Polskim generała Władysława Andersa – od wyjścia z ZSRR do demobilizacji po wojnie w Wielkiej Brytanii. “Wojtek z armii Andersa” doczekał się 2 wydań.

Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego wraz z innymi działaczami ruchu Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka.

W 2010 była wśród założycieli Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza, w skład którego weszli niektórzy członkowie warszawskiego komitetu poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej